Inwestorzy z USA przestraszyli się ryzyka spowolnienia gospodarczego

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-09-2006, 22:04

W nienajlepszych humorach udali się na weekendową przerwę inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach.

W nienajlepszych humorach udali się na weekendową przerwę inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach. Spadki głównych indeksów, kontynuowane po czwartkowej prezentacji danych o aktywności gospodarczej na wschodnim wybrzeżu, są wyrazem obaw o spowolnienie jakie może dosięgnąć największą gospodarkę świata.

Ryzyko jest duże, patrząc na skalę spadku indeksu Fed dla rejonu Filadelfii. O dziwo jednak, znacznie słabiej od tradycyjnych blue chipów – które są bardziej wyczulone na dane makro – tym razem zachowywały się spółki technologiczne.

Jednym z winnych złych nastrojów w sektorze high tech został Boston Scientific. Producent sprzętu medycznego po czwartkowej sesji ostrzegł o możliwości niezrealizowania prognozy przychodów. Kurs papierów spadał momentami ponad 10 proc.

Znacznie niższa skala przeceny stała się udziałem Borg Warner, producenta części samochodowych. W tym przypadku firma zredukowała prognozowany zysk i poinformowała o zwolnieniu 850 pracowników (13 proc. ogółu zatrudnionych).

Po zamieszaniu związanym z afera podsłuchową nadal na wartości traciły papiery Hewlett-Packard. Ale skala korekty w porównaniu z poprzednim dniem była już symboliczna.

Jednym z bohaterów sesji został koncern produkujący sprzęt sportowy Nike. Wyniki spółki przekroczyły oczekiwania specjalistów, dzięki ogromnemu popytowi na obuwie sportowe.

Ostatecznie indeks Dow Jones IA stracił 0,21 proc. Z kolei Nasdaq Composite opadł o 0,84 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu