Inwestorzy zarządzający 41 bln USD wezwali G-7 do wstrzymania subsydiowania paliw kopalnych

opublikowano: 10-06-2021, 11:41

Koalicja inwestorów zarządzających aktywami łącznej wartości 41 bln USD wezwała przywódców największych światowych gospodarek do ustanowienia bardziej ambitnych celów klimatycznych i zakończenia wsparcia dla paliw kopalnych.

W grupie 457 inwestorów stojących za apelem są m.in. DWS Group, Amundi oraz Pacific Investment Management Co. Skierowali list do przywódców państw G-7, którzy w piątek mają spotkać się w Wielkiej Brytanii. Inwestorzy chcieliby, aby wszystkie rządy zobowiązały się do osiągnięcia zeroemisyjności w połowie wieku, a także podwyższyli cele redukcji emisji do 2030 roku tak, aby osiągnąć ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza. Domagają się również rezygnacji z subsydiowania paliw kopalnych i stopniowego zakończenia korzystania z węgla jako paliwa w produkcji elektryczności.

Koalicja inwestorów domaga się również, aby plany wychodzenia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19 wspierały przechodzenie do gospodarki zeroemisyjnej. Chce także, aby obowiązkowe stało się podawanie w raportach finansowych przez firmy skutków klimatycznych ich działalności.

- Wiodący na świecie inwestorzy stawiają sprawę jasno, że oczekują od rządów pokazania iż chcą zająć się kryzysem klimatycznym – powiedziała Stephanie Pfeifer, szefowa Institutional Investors Group on Climate Change. – Te, które tego nie zrobią będą coraz bardziej zostawać w tyle w miarę jak wyścig do czystszej przyszłości będzie nabierał tempa – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane