Inwestorzy znów kupują, banki w centrum uwagi

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-04-2009, 00:00

Inwestorzy już zapomnieli o trzydniowej korekcie. Wczoraj chętnie kupowali akcje. Tylko w pierwszych minutach sesji było nerwowo, a WIG20 zszedł kilka punktów poniżej wtorkowego zamknięcia. Popyt dość szybko przejął jednak pełną kontrolę nad rynkiem i dźwignął indeks blue chipów powyżej 1700 pkt.

W drugiej części sesji impet kupujących był już wyraźnie niższy za sprawą znacznie większej od oczekiwań straty kwartalnej Morgan Stanley. O ile jednak parkiety w Europie Zachodniej zeszły przez to do czerwonej strefy (już od rana były relatywnie słabsze), o tyle w Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Moskwie indeksy wciąż utrzymywały się nad kreską. Ostatecznie po dynamicznym finiszu

WIG20 wzrósł na zamknięciu o 2,07 proc., do 1695,32 pkt.

Wzięciem cieszyły się papiery banków, głównie Pekao i BZ WBK. Wokół tej ostatniej instytucji narasta szum informacyjny związany z problemami irlandzkiego właściciela — AIB. Początkowo wyraźnie rosła też cena Biotonu, ale ostatecznie przeważyły słabsze nastroje na całym rynku i to, że nowa emisja mocniej rozwodni akcjonariat. Od reszty stawki przez cały dzień odstawał za to PKN Orlen, który tracił po przedstawieniu wstępnych danych operacyjnych z I kwartału. Analitycy zgodnie twierdzą, że są one rozczarowujące. Ich zdaniem, kolejny kwartał dla spółki zakończył się stratą na poziomie operacyjnym i netto.

Wśród mniejszych spółek wyróżniły się Remak, dla którego pierwszy kwartał będzie już trzecim z kolei, który zakończy się przyzwoitym zyskiem. Pod dobre wyniki kupowano również papiery Plast-Boksu. Do dynamicznych wzrostów wróciły papiery kilku spółek (m.in. Komputronika, Kolastyny, Asbisu), które na ostatnich sesjach korygowały imponujące wzrosty z poprzednich dni. Na dnie wylądował Optimus. Emocje związane z doniesieniami "Parkietu" o możliwości rychłego pojawienia się w spółce inwestora strategicznego z Japonii szybko opadły. To nie był dobry trop.

Kamil

Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy znów kupują, banki w centrum uwagi