Inwestorzy znów wierzą w wartosć

  • Materiał zewnętrzny
opublikowano: 06-06-2021, 20:00

Moment wynalezienia szczepionki na koronawirusa okazał się być punktem zwrotnym dla spółek z tzw. starej gospodarki, czyli spółek typu value. To branże takie jak m.in.: przemysł, surowce, paliwa, banki, chemia, budownictwo, materiały budowlane, automotive, hutnictwo.

Bartłomiej Cendecki, Quercus TFI
Bartłomiej Cendecki, Quercus TFI
Marek Wiśniewski

Po kilku latach silnej dominacji spółek technologicznych, od ponad pół roku prym na całym świecie wiodą spółki z sektorów value. Widoczne jest to również na warszawskiej giełdzie. Jedynym indeksem branżowym, który od początku roku notuje spore spadki, jest WIG.Games. Indeks ten spadł już o ponad 25 proc., choć zapewne pół roku temu niewielu było takich, którzy się tego spodziewali.

Również największy debiutant z zeszłego roku, czyli Allegro, od początku roku jest na ponad 30-procentowym minusie. Najsilniejszymi indeksami branżowymi w 2021 r. są natomiast WIG-Banki, WIG-Energia oraz WIG-Paliwa, które urosły po 30-45 proc.

Mimo tych zwyżek wiele spółek z tzw. starego gospodarki wciąż nie jest wysoko wycenianych i mają potencjał, by odrabiać dystans do spółek technologicznych. Dystans ten powiększał się przez klika lata, a apogeum przypadło na wybuch pandemii koronawirusa. Wskaźniki cena/zysk spółek typy value utrzymują się w wielu przypadkach na poziomie jednocyfrowym, a cena/wartość księgowa blisko jedności. Są więc atrakcyjne z długoterminowej perspektywy. Na dodatek stopy dywidend mieszczą się w przedziale 5-10 proc.

Wydaje się, że trend odbudowy swojej pozycji przez spółki value nie skończy się tak szybko, ponieważ ma on dosyć długą drogę do przebycia i sporo do nadrobienia do spółek wzrostowych. Świat stopniowo wychodzi z pandemii koronawirusa, co pozwala kolejnym branżom odbudowywać biznes, a to już jest lub powinno być dyskontowane przez inwestorów giełdowych.

W dłuższym terminie można założyć jednak, że spółki technologiczne będą się dalej rozwijały najszybciej ze wszystkich i prawdopodobnie wiodły prym w długoterminowym rozwoju gospodarek. Wszystko ma jednak zawsze swoją cenę i ostatnie miesiące dobitnie pokazały, iż trzeba być przygotowanym na większe korekty spadkowe również w tym segmencie. Natomiast historia uczy, że warto wykorzystywać takie momenty silniejszej przeceny do akumulacji tego typu spółek.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Cendecki, CFA zarządzający funduszami Quercus TFI

Polecane