Inwestowanie środków w PPK i efektywność zarządzania

Krzysztof Głombik, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Skarbiec TFI
opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Celem funduszy zdefiniowanej daty jest bezpieczne lokowanie środków — to najważniejszy przekaz dla przyszłych emerytów.

Przepisy dość precyzyjnie regulują zasady inwestowania oszczędności Polaków. Nie oznacza to jednak, że zarządzający nie mają pewnej swobody działania. Finalnie zatem efekty inwestycyjne wypracowywane przez poszczególne instytucje finansowe mogą się dość znacząco różnić. Fundusz zdefiniowanej daty uwzględnia konieczność ograniczenia poziomu ryzyka w zależności od wieku, co czyni go długoterminową inwestycją, której struktura oraz profil ryzyka zmieniają się razem z wiekiem inwestora.

AŻ TYLE:
AŻ TYLE:
Tylko aktywne zarządzanie, polegające na selekcji poszczególnych akcji czy obligacji, może przynieść optymalne korzyści dla uczestników PPK uważa Krzysztof Głombik, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Skarbiec TFI.

Ustawa przewiduje stopniowy spadek udziału akcji wraz ze wzrostem wieku klienta i zwiększania udziału w portfelu inwestycyjnym bezpieczniejszej części obligacyjnej. Istotny jest procentowy udział poszczególnych instrumentów rynku kapitałowego w ramach PPK. Zgodnie z ustawą w portfelu inwestycyjnym może się znaleźć: minimum 40 proc. akcji spółek reprezentujących WIG20, minimum 20 proc. akcji spółek zagranicznych oraz minimum 70 proc. obligacji skarbowych. Ustawodawca dodatkowo ograniczył poziom ryzyka inwestycyjnego w zależności od wieku uczestnika PPK. Gdy uczestnik ma przed sobą ponad 20 lat oszczędzania, jego portfel będzie skonstruowany w 60–80 proc. z części udziałowej i tylko w 20–40 proc. z części dłużnej.

Natomiast u uczestnika, który jest bliski 60. roku życia, część dłużna portfela będzie stanowić minimum 85 proc. wartości portfela. Wymogi określone przepisami są identyczne dla wszystkich podmiotów zainteresowanych projektem PPK. Jednocześnie zarządzający mają jednak pewną swobodę działania — w każdym funduszu zdefiniowanej daty proporcje części udziałowej i dłużnej będą zależeć z jednej strony od sytuacji gospodarczej i koniunktury na rynkach finansowych, a z drugiej — od przyjętych założeń taktycznych.

W przypadku spółek z indeksu WIG20 kluczowy będzie wybór najlepiej rokujących podmiotów w perspektywie długoterminowej. W zakresie części dłużnej ustawa zobowiązujezarządzającego, by w portfelu znajdowały się obligacje państw, samorządów lub międzynarodowych instytucji europejskich. Wybór emitentów, terminy zapadalności czy struktura walutowa — to obszary również pozostawiające zarządzającym istotną przestrzeń decyzyjną.

Skutkiem tych wyborów będą z pewnością duże różnicemiędzy stopami zwrotu funduszy zdefiniowanej daty u różnych dostawców. W horyzoncie kilku lat różnice w stopach zwrotu wyniosą prawdopodobnie kilka punktów procentowych, wyniki w horyzoncie emerytury mogą się zaś różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Naszym zdaniem tylko aktywne zarządzanie, polegające na selekcji poszczególnych akcji czy obligacji, może przynieść optymalne korzyści dla uczestników pracowniczych planów kapitałowych.

Jest jeden warunek, mianowicie zespół ekspertów, który posiada kompetencje do znajdowania atrakcyjnych inwestycji na różnych rynkach. I my, jako Skarbiec TFI, te kompetencje posiadamy i będziemy z nich aktywnie korzystać w Funduszu Skarbiec PPK SFIO — funduszu dedykowanym do pracowniczych planów kapitałowych. Naszą siłą jest też wieloletnie doświadczenie. Skarbiec TFI na rynku funduszy działa od 1997 roku, zawsze dostosowując swoje strategie do potrzeb klientów (indywidualnych i korporacyjnych) oraz do panujących trendów rynkowych. To niewątpliwie mocna karta przetargowa w rywalizacji o klientów na konkurencyjnym rynku PPK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane