Czytasz dzięki

Inwestuj w Małopolsce

  • Materiał partnera
opublikowano: 31-01-2020, 12:31

50 decyzji o wsparciu wydanych przez Krakowski Park Technologiczny i ponad 2,2 mld nakładów inwestycyjnych oraz 2. miejsce KPT wśród spółek zarządzających w Polsce to liczby, które świadczą same za siebie. W Małopolsce warto inwestować i warto skorzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Wśród firm, które skorzystały z ulgi w 2019 roku 33 stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, a 44 to firmy polskie. Na 50 inwestycji 30 to reinwestycje, co oznacza, że firmy doceniają możliwość rozwijania swojego biznesu w Małopolsce oraz współpracę z Krakowskim Parkiem Technologicznym. 

Decyzja o wsparciu wydana przez zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego trafiła także do firmy ORLEN Południe S.A. w maju 2019 roku
Wyświetl galerię [1/5]

Decyzja o wsparciu wydana przez zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego trafiła także do firmy ORLEN Południe S.A. w maju 2019 roku Fot. ARC

Wśród inwestycji dominują nadal branże tradycyjne: przemysł motoryzacyjny i produkcji środków transportu oraz sektor spożywczy, jednak warto zauważyć także producentów innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, nietypowego wyposażenia meblowego czy drewnianych zabawek. PSI jest także otwarta dla bardzo innowacyjnych projektów, takich jak zaawanasowane usługi związane z bezpieczeństwem danych oraz backupu, analiza danych finansowych czy inne usługi IT.

Świadczą o tym trzy pierwsze decyzje wydane w 2020 roku: dla małej firmy, producenta grzejników, dla średniego przedsiębiorstwa, producenta wyposażenia meblowego dla sklepów oraz dla dużej firmy, światowego lidera w dostawie rozwiązań i narzędzi IT.

Dla wielu małopolskich firm Polska Strefa Inwestycji stanowi nowe otwarcie. W regionie, gdzie trudno znaleźć tereny inwestycje należące do podmiotów publicznych, możliwość otrzymania zwolnień podatkowych bez względu na miejsce inwestycji, jest nie do przecenienia. 

Przypomnijmy zatem, że decyzje o wsparciu na obszarze województwa małopolskiego oraz powiatu jędrzejowskiego – na podstawie wniosku przedsiębiorcy –  wydaje Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki. Wysokość pomocy publicznej na obszarze obsługiwanym przez KPT (zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT) wynosi: 

  • 35% dla dużych
  • 45% dla średnich
  • 55% dla małych i mikro przedsiębiorstw, poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Czas na wykorzystanie pomocy publicznej wynosi tyle samo dla wszystkich firm. Od dnia otrzymania decyzji o wsparciu jest to 12 lub 15 lat (na terenach objętych wcześniej statusem specjalnej strefy ekonomicznej).

O decyzję o wsparciu mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy chcą utworzyć nowe przedsiębiorstwo, zwiększyć zdolność produkcyjną swojego zakładu, wprowadzić nowe produkty czy zmienić proces produkcyjny.

Nowa regulacja umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Zainteresowanych przedsiębiorców zapraszamy serdecznie do bezpośredniego kontaktu z działem obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego: strefa@kpt.krakow.pl

Dowiedz się więcej na stronie Krakowskiego Parku Technologicznego>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane