Inwestują Stenqvist, Alumetal i Lug

MAG
opublikowano: 27-01-2012, 00:00

Kostrzyńsko-słubicka strefa zaczęła rok od trzech zezwoleń, za chwilę wyda dwa kolejne.

Trzy firmy weszły do Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE). 16 mln zł zainwestuje w Kostrzynie w fabrykę opakowań papierowych Stenqvist, niemiecka firma z siedzibą w Witnicy.

— Dziś firma działa m.in. w wynajętych pomieszczeniach. Zamierza wybudować zakład, w którym będzie pracować 85 osób — mówi Roman Dziduch, wiceprezes KSSSE. Pojawią się też pierwsze firmy w Lubuskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Zielonej Górze.

— Obie będą mieć kolejne już zakłady. Lug, producent oświetleń elektrycznych, który w już działającej fabryce ma 370 pracowników, zainwestuje 6 mln zł i zatrudni 50 osób. Z kolei Darstal, który zajmuje się obróbką elementów odlewniczych, wyda 8 mln zł i zatrudni 80 osób — opowiada Roman Dziduch.

— Firmy zrealizują inwestycje od zera. Kupiły po 2,5 ha w naszym parku. Mamy tu 167 ha, w tym 41 ha to park naukowo-technologiczny, a 126 ha — przemysłowy — mówi Arkadiusz Kowalewski, prezes parku. Zapowiada, że inwestycje w infrastrukturę zielonogórskiego parku zakończą się w sierpniu tego roku. Wkrótce w kostrzyńskiej strefie zostaną wydane następne zezwolenia.

— Drugą inwestycję w Nowej Soli planuje Alumetal. Tym razemfirma chce wydać 25 mln zł i stworzyć pięć etatów — mówi wiceprezes KSSSE.

Alumetal wszedł do podstrefy w Nowej Soli niecałe cztery lata temu. Zapowiedział budowę odlewni sztabek aluminiowych za ponad 60 mln zł i pracę dla 50 osób. Przypomnijmy, że od 2004 r. grupa działa w Gorzycach na terenie Tarnobrzeskiej SSE, gdzie jest kooperantem Federal Mogul, producenta tłoków do silników spalinowych.

Zatrudnia tam ponad 100 osób. W kostrzyńskiej strefie zanosi się na jeszcze jedną sporą inwestycję: o kolejnym projekcie myśli indyjski Essel Propack, który ma w Międzyrzeczu fabrykę opakowań za kilkadziesiąt milionów złotych.

— Jeszcze nie znamy szczegółów — mówi Roman Dziduch. Spółka zarządzająca kostrzyńską strefą sprzedała właśnie 6 ha w Gorzowie Wielkopolskim firmie Klaus Borne, poddostawcy grupy IKEA. Niemiecki producent mebli tapicerowanych z Barlinka wybuduje fabrykę za 67,5 mln zł zatrudniającą 50 osób.

22

Tyle zezwoleń wydała w ubiegłym roku kostrzyńsko-słubicka SSE...

1,5

mld zł ...a do takich inwestycji zobowiązały się firmy, obiecując 788 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu