Inwestujmy racjonalnie i planowo

Jakub Opara radny miasta stołecznego Warszawy
opublikowano: 17-07-2008, 00:00

Do finałów piłkarskich mistrzostw EURO 2012 pozostały niecałe cztery lata. Po okresie wielkiej radości przyszedł czas zastanawiania się, czy zdążymy turniej przygotować. Niestety, atmosfera nerwowości udzieliła się także władzom miast, w których mają odbyć się finałowe mecze.

Inwestorzy zapewne zacierają ręce, bo rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie brakujących środków — na przykład na budowę drugiej linii metra w Warszawie. Byle tylko zdążyć na EURO, a potem się zobaczy. Takie działanie przynosi z reguły więcej szkody niż pożytku. Aż 6 miliardów na drugą linię to kwota astronomiczna nawet dla zasobnej Warszawy.

Tempo rozwoju i modernizacji stołecznej komunikacji jest znacznie słabsze niż rozbudowywania się nowych dzielnic. Niestety, ekipa rządząca dzisiaj stolicą odsunęła na bliżej nieokreśloną przyszłość wiele projektów. Koronny przykład to linia tramwajowa z Wilanowa do dworca Warszawa Zachodnia. Jej budowa miała się zacząć do 2013 r., ale wiadomo już, że się nie zacznie. Koszt tego bardzo potrzebnego połączenia nieco przekracza 600 mln zł — to 10 procent kosztów drugiej linii metra. Projekt znalazł się w strategii rozwoju komunikacji miejskiej do 2013 r., ale dzisiaj urzędnicy ratusza rozkładają ręce. A przecież w komunikację należy inwestować w sposób przemyślany, nie szastając miliardami na inwestycje równie efektowne, co zdecydowanie za drogie.

Jakub Opara radny miasta stołecznego Warszawy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Opara radny miasta stołecznego Warszawy

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu