Inwestycja w ZE PAK jest poważnie spóźniona

Agnieszka Berger
opublikowano: 20-09-2002, 00:00

Do końca tego roku inwestycja znana jako Pątnów II powinna pochłonąć ponad 1,3 mld zł. Tymczasem wydano na nią zaledwie 492 mln zł pochodzące z podwyższenia kapitału spółki przez Elektrim.

Zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK), zawartej w 1999 r. między Elektrimem a Ministerstwem Skarbu Państwa, nakłady na gwarantowaną przez holding inwestycję — budowę nowego bloku energetycznego znanego jako Pątnów II — miały sięgnąć 1,54 mld zł. Tyle powinien zainwestować (tylko w Pątnów II) nabywca akcji ZE PAK do końca przyszłego roku. Lwia część nakładów, ponad 1,3 mld zł, powinna jednak zostać poniesiona jeszcze w 2002 r. Tymczasem z informacji przekazanych przez elektrownię wynika, że na tę inwestycję przeznaczono dotychczas niewiele ponad 1/3 tej kwoty.

— Wszystkie środki zainwestowane dotychczas w budowę Pątnowa II to środki własne ZE PAK pochodzące z dokonanego przez Elektrim podwyższenia kapitału. Wraz z odsetkami jest to kwota 118 mln USD (492 mln zł) — twierdzi Krzysztof Wiatrowski, rzecznik prasowy ZE PAK.

Od kilku miesięcy wiadomo, że harmonogram finansowania inwestycji jest zagrożony z powodu wypowiedzenia przez konsorcjum banków blisko 400 mln USD (1,67 mld zł) kredytu inwestycyjnego udzielonego ZE PAK. Decyzja banków była oczywiście podyktowana fatalną sytuacją finansową Elektrimu.

Rzecznik ZE PAK zapewniał wczoraj, że mimo tych problemów inwestycja wciąż jest realizowana zgodnie z harmonogramem.

— Do dziś inwestycja i dostawy odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zarząd ZE PAK intensywnie zabiega o uzyskanie kredytu na kontynuację inwestycji. Włączenie do sieci nowego bloku przewidziano na wrzesień 2004 r. — wyjaśnia Krzysztof Wiatrowski.

Okazuje się jednak, że przynajmniej finansowy harmonogram inwestycji Pątnów II został naruszony już przed rokiem. W myśl zapisów umowy prywatyzacyjnej już na koniec 2001 r. środki zainwestowane przez spółkę tylko w Pątnów II powinny sięgnąć 736 mln zł.

To nie koniec. W umowie z MSP Elektrim zadeklarował modernizację istniejących bloków ZE PAK — w tym głównie Elektrowni Pątnów I, która do końca 2009 r. miała pochłonąć aż 1,88 mld zł. Na tym tle nakłady na dwie pozostałe elektrownie zespołu to zaledwie kieszonkowe: w Adamowie — 39,2 mln zł, a w Koninie — 52,8 mln zł. Nie udało nam się ustalić, jaką część tych inwestycji zdołała zrealizować spółka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestycja w ZE PAK jest poważnie spóźniona