Inwestycje, a hossa na GPW

Wojciech Białek
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

W poprzednim cyklu inwestycyjnym faza spowolnienia dynamiki inwestycji w środki trwałe brutto trwała aż 5 lat — od 1996 r. do 2001 r. Apogeum spowolnienia wystąpiło w IV kw. 2001 r. — dynamika roczna inwestycji w środki trwałe brutto (w cenach stałych) wyniosła -13,2 proc. Można tę wielkość porównać z danymi za I kw. 2010 r., które pokazały spadek inwestycji w polskiej gospodarce o 12,4 proc. Drugi kwartał 2010 r. przyniósł gwałtowne odreagowania inwestycji do -1,7 proc., licząc r/r.

Warto zauważyć, że w poprzednim cyklu inwestycyjnym (cykl taki trwa średnio od 7 do 11 lat) bessa na krajowym rynku akcji pokryła się w czasie z fazą spowolnienia inwestycji. Widać to na wykresie realnego WIG (WIG/CPI) z lat 1997-2001. Również późniejsza hossa na rynku akcji osiągnęła swe maksimum w 2007 roku, czyli dokładnie wtedy, gdy nastąpiło apogeum dynamiki inwestycji w gospodarce.

Obecna sytuacja (wyjście z dołka inwestycji) wydaje się być zbliżona do tego co obserwowaliśmy w 2002 roku. Jeśli ta analogia jest trafna, to nadejścia silnego trendu wzrostowego cen akcji (patrz 2003 rok) można by się spodziewać w 1,5 roku po terminie dołka dynamiki inwestycji, czyli począwszy od lata 2011 roku.

Nie jest oczywiście jasne, czy inwestycje w gospodarce już weszły w trwały i silny trend wzrostowy analogiczny do tego z lat 2001-07. Gdyby trwająca od 2007 roku faza spowolnienia miała trwać równie długo jak w latach 1996-2001, to wejście inwestycji w środki trwałe brutto na ścieżkę trwałego wieloletniego wzrostu (kojarzonego z hossą na rynku akcji) przesuwałoby się w przybliżeniu do 2012 r.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Białek

Polecane