Inwestycje kolei za 27 mld zł trafiły na uniją bocznicę

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 13-07-2009, 00:00

Brak pieniędzy i nieprzygotowane projekty — oto główne grzechy kolei. Pokuta: odłożenie wielu inwestycji.

Nie ma pieniędzy na kolej. Ani w Polsce, ani w Brukseli

Brak pieniędzy i nieprzygotowane projekty — oto główne grzechy kolei. Pokuta: odłożenie wielu inwestycji.

Do końca lipca zostanie znowelizowana lista inwestycji, które mają szansę na unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IŚ). Do 10 lipca ministerstwa nadzorujące inwestycje z tego programu miały czas na przesłanie resortowi rozwoju regionalnego propozycji zmian.

"PB" dotarł do listy zaktualizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Przygotowało ono sporo zmian, zwłaszcza w inwestycjach kolejowych. Na liście podstawowych projektów zostały inwestycje za 37 mld zł, ale brak kasy spowodował, że część zadań przeniesiono z niej do rezerwy i na szybką realizację nie ma co liczyć. W sumie chodzi o projekty warte aż 27 mld zł.

— Program Infrastruktura i Środowisko przygotowano w 2007 r., ale kosztorysy pochodziły z 2006, a czasem nawet z 2005 r. W kolejnych latach wzrosły ceny materiałów i robocizny, więc konieczne było przeszacowanie kosztów. Z analiz PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) wynika, że obecny koszt inwestycji przewidzianych w PO IŚ sięgnąłby 56 mld zł, a dofinansowanie unijne mamy na poziomie 4,2 mld EUR — mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury.

Przy takich kwotach unijne wsparcie kolejowych inwestycji byłoby na poziomie nie wyższym niż 25-30 proc., a kolej nie ma skąd wziąć reszty kasy.

Do rezerwy

— Zdecydowaliśmy jednak nie wyrzucać definitywnie inwestycji z listy. Te, które są najsłabiej przygotowane albo nie ma dla nich wystarczających pieniędzy, przenieśliśmy na listę rezerwową. Na podstawowej zostawiamy projekty priorytetowych inwestycji w dużych aglomeracjach i na liniach transeuropejskich. Dzięki poczynionym zmianom unijny wkład w koszty finansowania będzie na poziomie około 65 proc. — wylicza Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ale o wkład własny nawet na poziomie 35 proc. kolei nie będzie łatwo.

Jako przykład zmian wiceminister podaje inwestycję w budowę łącznika kolejowego między Katowicami a lotniskiem Pyrzowice.

— Na ten projekt mieliśmy zarezerwowane około 30 mln EUR, a dziś jego całkowity koszt to 1,5 mld zł. Nie ma tylu funduszy, więc na podstawowej liście zostawiamy jedynie prace przygotowawcze — mówi wiceminister.

Jeśli przygotowania przebiegną sprawnie i uda się znaleźć finansowanie, łącznik zostanie wykonany jeszcze w ramach obecnego unijnego budżetu, jeśli nie — trafi do przyszłej puli.

Wiceminister podkreśla, że inwestycje nie zostały wyrzucone z listy, ale przeniesione do rezerwy, aby przygotowania do ich realizacji trwały nadal.

— Nie chcemy dopuścić do powtórki z obecnej sytuacji: mamy nadwyżkę funduszy z poprzedniego unijnego budżetu, ale na półkach nie leży stos gotowych do realizacji projektów — mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Tajne obiekty

Podkreśla, że wzrost kosztów do niejedyny powód zmian. Kolejny to kiepskie przygotowanie kolejowych projektów.

— Przez wiele lat obiekty kolejowe były uznawane za strategiczne dla państwa, wiele spraw związanych z tą infrastrukturą było tajnych. Dziś nie mamy odtajnionych map, brakuje dokumentacji, musimy przygotowywać plany niemal od podstaw. Do tego dochodzą zmiany prawa w ostatnich latach, choćby wejście w życie nowego prawa środowiskowego i wyznaczenie nowych obszarów Natura 2000, które także wymusiły zmiany w przygotowaniu projektów. Staramy się, by PKP PLK skróciły czas przygotowania inwestycji. Obecnie wynosi on... 12 lat. Wierzę, że nam się uda — dodaje Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane