Inwestycje na giełdzie atrakcyjne w dłuższym terminie

opublikowano: 27-05-2004, 17:23

Firmy poszukujące kapitału na rozwój, aby sprostać konkurencji, mogą korzystać z giełdy zamiast z kredytu bankowego. Możliwe podwyżki stóp procentowych w niewielkim stopniu powinny zmniejszyć zainteresowanie rynkiem akcji w dłuższym

terminie - uważają eksperci.

Debiuty giełdowe wskazują, jak firmy potrzebują wiarygodności i kapitału - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki.

Jego zdaniem, długoterminowe działania promocyjne giełdy, które miały na celu pozyskanie nowych emitentów - prywatnych spółek, zaczynają przynosić efekty. Tylko w tym tygodniu na giełdzie debiutują trzy spółki. Również w tym tygodniu Komisja Papierów Wartościowych i Giełd dopuściła do publicznego obrotu akcje trzech nowych spółek.

Wcześniej minister skarbu Jacek Socha zapowiedział zwiększenie liczby spółek prywatyzowanych przez giełdę.

Doradca inwestycyjny Union Investment TFI Jacek Dekarz uważa, że na warszawskiej giełdzie wciąż jest dobry okres - tak dla inwestorów, jak i dla emitentów.

"Inwestorzy krótkoterminowi w nowych spółkach giełdowych szybko realizują zyski, co świadczy o dużej atrakcyjności inwestycji w krótkim terminie. Są jednak wśród debiutantów również spółki interesujące do inwestycji długoterminowych" - powiedział Dekarz w rozmowie z PAP.

Dyrektor ds. zarządzania aktywami w Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA Krzysztof Rogalski zwrócił jednak uwagę, że ostatnie debiuty giełdowe spółek pozwalają osiągać niewielkie zyski w porównaniu z ceną sprzedaży akcji na rynku pierwotnym - rzędu kilku, kilkunastu proc., nawet jeśli popyt w zapisach na akcje jest wysoki i prowadzi do redukcji zapisów.

"Można to ocenić w ten sposób, że inwestorzy nie zakładają, że po redukcji zapisów na rynku pierwotnym dokupią potem duże pakiety na giełdzie. Zakładają oni natomiast, że dokupią niewielkie pakiety, jeśli będzie tanio. Określa to zatem poziom przyszłego niskiego popytu, co przekłada się na niskie ceny debiutu" - uważa Rogalski.

Zdaniem Dekarza, możliwe podwyżki stóp procentowych w niewielkim stopniu mogą zmniejszyć zainteresowanie rynkiem akcji. Uważa on, że w Polsce jest potencjał do wzrostów cen akcji, ponieważ inwestorzy dysponują pieniędzmi na ich zakup.

Podkreślił przy tym, że "dla rynku akcji ważniejsze są kwestie globalne, takie jak zagrożenie terrorystyczne, które zawsze

powoduje odwrót od akcji".

W opinii Dekarza, na wycenę spółek nie powinny też wpływać wysokie koszty kredytów na inwestycje. "Wzrost depozytów

przedsiębiorstw świadczy o tym, że rozpoczynające się inwestycje będą przede wszystkim finansowane ze środków własnych. Nie jest też pewne, czy banki będą skłonne podnosić oprocentowanie kredytów" - powiedział Dekarz.

Jednocześnie specjaliści wskazują na możliwą atrakcyjność inwestowania w rynek długu w najbliższych miesiącach, co dla

drobnych inwestorów oznacza np. inwestowanie w obligacje, fundusze obligacyjne czy fundusze rynku pieniężnego.

Dekarz uważa, że dobrą inwestycją dla indywidualnych inwestorów mogą być np. fundusze pieniężne, "które przy rosnących stopach (banku centralnego - PAP) powinny oferować coraz wyższe stopy zwrotu".

Zdaniem Rogalskiego, tak długo jak stopy procentowe będą miały szanse rosnąć, tak długo rynek papierów dłużnych będzie

atrakcyjny. "Zwłaszcza w tej części, która polega na inwestycjach w papiery dłużne o stosunkowo niedługim terminie do wykupu. W tej chwili nie ma bowiem pytania, czy stopy procentowe pójdą w górę, jest natomiast pytanie - kiedy" - powiedział.

Specjaliści wskazują jednak, że inwestorzy powinni dobrze rozważyć swoje decyzje, nawet przy pozornie bezpiecznych

inwestycjach w obligacje. "Oczywiście dla Kowalskiego, który inwestuje na średni termin, np. w pięcioletnie obligacje o stałym oprocentowaniu, największym ryzykiem jest inflacja. Jeżeli inflacja wzrosłaby do 4-5 proc., wówczas rentowność jego

inwestycji znacznie by zmalała" - podkreślił Rogalski.

lach/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestycje na giełdzie atrakcyjne w dłuższym terminie