Inwestycje.pl: Brak danych okazją do wzrostów

Marcin Markowski
06-10-2009, 13:17

Wtorkowe notowania na GPW przyniosły zdrowe wzrosty głównych indeksów cenowych. Oczywiście prymusem jest największa dwudziestka.

Brak publikacji makroekonomicznych z gospodarki realnej sprzyja kupującym. Obóz byków postanowił nadrobić nieco zaległości z ostatnich sesji i wypromować się na wyższym poziomie punktowym. Aktywność inwestorów jest na wyraźnie wyższym poziomie niż na wczorajszej sesji.

Dzisiejsze zamknięcie parkietów azjatyckich wypadło bardzo dobrze, w ślad za wczorajszym atakiem kupujących za oceanem. Japońskie Nikkei 225 zyskał tylko +0,2 procent, ale Shanghai B-Shares zyskał aż +1,9 procent. To był wiatr w żagle kupujących na starym kontynencie. Dodatkowo kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy wspierały dzielnie długą pozycję na rynkach europejskich. Wobec powyższego zieleń na giełdach Europy gościła od góry do dołu.

Tymczasem na krajowym rynku akcji inwestorzy wreszcie ruszyli do zakupów. Po wczorajszym maraźmie sytuacja wyglądała mało ciekawie. Dopiero dzisiejszy śmiały atak popytu doprowadził indeksy na ciekawsze poziomy cenowe, gdzie może zacząć się walka o kolejne szczyty. Małe i średnie spółki radziły sobie słabiej niż WIG20. Wzrosty mWIG40 i sWIG80 nie przekraczały w pierwszej połowie sesji +1 procent.

W trakcie dzisiejszej sesji poznaliśmy tylko odczyt produkcji przemysłowej Wielkiej Brytanii za miesiąc sierpień. Rynek oczekiwał nieśmiałego wzrostu rzędu +0,1 procent licząc miesiąc do miesiąca. Tymczasem inwestorzy spotkali się z rozczarowaniem, bo spadek wyniósł -2,5 procent. Można było się spodziewać słabszego odczytu, a raczej zawyżonych prognoz, dlatego i reakcja rynku była tak naprawdę żadna.

Marcin Markowski
Makler z upr. doradztwa inwestycyjnego Inwestycje.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Markowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Inwestycje.pl: Brak danych okazją do wzrostów