Inwestycje w czystą energię gwałtownie zapikowały

opublikowano: 10-10-2016, 11:10

Globalne inwestycje w czystą energię spadły do najniższego poziomu od ponad trzech lat, po tym jak odnotowano znaczące zmniejszenie zapotrzebowania nowe odnawialne źródła energii w Chinach, Japonii i Europie, donosi Bloomberg.

W trzecim kwartale 2016 r. łączne wydatki wyniosły 42,4 mld USD, co w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. oznacza spadek rzędu aż 43 proc. i najniższą wartość od zarejestrowanej w pierwszym kwartale 2013 r. (41,8 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez Bloomberg New Energy Finance.

Zobacz więcej

Energetyka wiatrowa

fot. Bloomberg

Finansowanie dla dużych farm energii solarnej i wiatrowej tąpnęło po tym jak rządy zredukowały systemy zachęt i spadły koszty – ocenia Michael Liebreich , założyciel i przewodniczący rady doradczej BNEF. Dodaje, że łączne inwestycje na ten rok są na drodze do znaczącego zejścia poniżej ubiegłorocznego rekordu na poziomie 348,6 mld USD.

W jego opinii, odczyty za III kwartał są niepokojąco niskie, nawet biorąc pod uwagę do obserwowanych trendów sezonowych.

Główne rynki, takie jak Chiny i Japonia zatrzymały się, są na głębokim wdechu – wyjaśnia Liebreich. 

Wśród przyczyn mocnego załamania w III kwartale eksperci upatrują również, rekordowo wysokich inwestycji w morskie farmy wiatrowe w Euriopie w pierwszym półroczu. Na te cele wydatkowano 20,1 mld USD, podczas gdy w lecie, w okresie minionego kwartału nakłady w tym segmencie stopniały do zaledwie 2,4 mld USD. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu