Inwestycje w odnawialne źródła energii to 25-30 proc. wydatków EkoFunduszu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-05-2006, 19:01

W ostatnich latach wydatki EkoFunduszu na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) stanowiły 25-30 proc. wydatków Fundacji - poinformował we wtorek prezes EkoFundusz Maciej Nowicki.

W ostatnich latach wydatki EkoFunduszu na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE) stanowiły 25-30 proc. wydatków Fundacji - poinformował we wtorek prezes EkoFundusz Maciej Nowicki.

    Nowicki uczestniczył w zorganizowanej w Senacie konferencji "Odnawialne źródła energii - szanse i bariery".

    Już w latach 1994-1995 EkoFundusz przekazał pierwsze dotacje na energię odnawialną. Była to budowa instalacji geotermalnych, elektrowni wiatrowych oraz kotłowni na słomę.

    Prezes twierdzi, że w najbliższych 5-10 latach największy nacisk należy położyć na rozwój inwestycji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem biomasy oraz energii wiatrowej. Uważa też, że za 20-30 lat popularność zdobędą techniki związane z użyciem ogniw paliwowych i technik wykorzystujących energię słoneczną.

    W latach 1994-2005 EkoFundusz udzielił dotacji dla 185 inwestycji związanych z OZE na łączną kwotę około 200 mln zł. Stanowi to około 15 proc. wszystkich środków, jakimi dysponowała Fundacja.

    Zdaniem prezesa biomasa jest i będzie w przyszłości największym i najtańszym odnawialnym źródłem energii. Dotychczas EkoFundusz sfinansował budowę 100 kotłowni na słomę oraz odpady drzewne, o łącznej mocy 300 MW, przeznaczając na ten cel ponad 120 mln zł. 

    W Polsce jest już wiele firm produkujących bardzo dobrej jakości kotły na słomę lub drewno. Zwykle jest to sprzęt na licencji duńskiej, francuskiej i szwajcarskiej. Optymalna wielkość kotłowni to 2-5 MW. Tak wyprodukowana energia cieplna jest znacznie tańsza niż z kotłów węglowych, dlatego polecana jest szczególnie tam, gdzie są duże nadwyżki słomy. Jak poinformował Nowicki, obecnie słoma do kotłowni kosztuje 90-140 zł/t.

    EkoFundusz udziela też dotacji do budowy dużych instalacji do produkcji estrów metylowych, o wydajności powyżej 10 tys. t/rok. Dotacja taka wynosi 200 zł/t estru.

    Nowicki zwrócił też uwagę, że w Polsce dynamicznie rozwija się energetyka wiatrowa, zwłaszcza w paśmie nadmorskim. EkoFundusz udziela dotacji w wysokości 700 tys. zł/MW. Dotychczas zakończono 5 takich projektów, a kolejnych osiem jest rozpatrywanych.

    Nowicki przewiduje, że w 2010 roku łączna moc elektrowni wiatrowych w Polsce przekroczy 1000 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Inwestycje w odnawialne źródła energii to 25-30 proc. wydatków EkoFunduszu