Inwestycje w zgodzie z międzynarodowymi wzorami

Emil Cieślikowski
opublikowano: 26-11-2009, 00:00

Od lat Międzynarodowa Federacja Inżynierów Konsultantów (FIDIC) przygotowuje wzory kontraktów na roboty budowlane. Są wykorzystywane szczególnie przy realizacji dużych przedsięwzięć, w tym z elementami transgranicznymi. Nawet jednak pogłębiona znajomość treści jednego wzoru umowy nie wystarcza. Po pierwsze — FIDIC opublikowało liczne standardy kontraktowe dla różnego rodzaju inwestycji (oprócz najpopularniejszej "Czerwonej książki", czyli warunków kontraktu na budowę, również m. in. "Żółtą" i "Srebrną książkę" — odpowiednio: na budowę z projektowaniem i na realizację pod klucz). Po drugie — wzory te ciągle ewoluują. Wychodząc naprzeciw zmianom gospodarczym FIDIC dostosowuje warunki kontraktowe do potrzeb uczestników procesu budowlanego. Przykład z ostatnich lat to wydanie zharmonizowanej wersji "Czerwonej książki", dostosowanej do obsługi inwestycji finansowanych przez Bank Światowy.

Konferencja FIDIC, która odbyła się w Singapurze w 2007 r., zdecydowała o stworzeniu nowego wzoru kontraktu. Efektem było opublikowanie we wrześniu 2008 r. dokumentu pod tytułem "Conditions of Contract for Design, Build and Operate Project" ("Warunki kontraktu na projektowanie, budowę i eksploatację"), nazwanego "Złotą książką" (na początku 2010 r. polskie tłumaczenie ma się ukazać staraniem SIDiR). Jest on w Polsce mało znany, a może być bardzo przydatny, zwłaszcza przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych, szczególnie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Podstawowym założeniem umowy opartej o ten wzór jest powierzenie wykonawcy realizacji i eksploatacji (obsługi) inwestycji w dłuższym okresie. Zamawiający określa wymagania dla inwestycji, warunki, jakim musi odpowiadać projekt i budowa, wyznacza zasady eksploatacji obiektu. Wykonawca może, w ramach zakreślonych przez zamawiającego, wykonywać zadania w dowolnej technologii. Poza dość szeroką zmianą w zakresie terminologii "Złota książka" wprowadza istotne modyfikacje w treści wzorów. Zmodyfikowano rolę inżyniera, postanowienia o rozwiązywaniu sporów, terminach zgłaszania roszczeń, udziale komisji rozjemczej (DAB), ryzyku i odpowiedzialności oraz o sile wyższej.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i polskich jednostek wdrożeniowych wykorzystywanie wzorów FIDIC powinno być coraz powszechniejsze, zwłaszcza wobec ożywienia inwestycyjnego związanego z Euro 2012. Tym bardziej, że są one doskonale znane audytorom Komisji Europejskiej, badającym prawidłowość realizacji projektów współfinansowanych przez EFRR. A realizacja tych projektów może wynieść polskie firmy budowlane na szerokie wody międzynarodowej konkurencji.

Specjalizacja: procesy gospodarcze i arbitraż, prawo własności intelektualnej, nieruchomości, budowlane, handlowe, zamówień publicznych, energetyczne, fuzji i przejęć, informatyczno-telekomunikacyjne, o publicznym obrocie papierami wartościowymi, pracy, farmaceutyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Cieślikowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu