Inżynier z MBA jest popularny

MK
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Na świecie jest tylko około 200 programów typu master przeznaczonych dla inżynierów.

Na świecie jest tylko około 200 programów typu master przeznaczonych dla inżynierów.

W najbliższych latach popyt na specjalistyczne studia dla inżynierów powinien się zwiększyć. Studiami MBA zainteresowani są ci inżynierowie, którzy — niezależnie od poznawania wiedzy technicznej — chcą również poprawić swoje umiejętności w zarządzaniu i kierowaniu firmą oraz rozwinąć zdolności menedżerskie, takie jak kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, szybkie reagowanie czy dostosowywanie się do zmian.

W Wielkiej Bryatnii co roku przybywa przynajmniej kilka nowych ofert specjalistycznych studiów MBA organizowanych przez uczelnie.

Jednak liczba programów typu MBA dla inżynierów jest wciąż nieproporcjonalnie mała w porównaniu z liczbą klasycznych programów MBA (zarządzanie, finanse, strategia). Średnia wieku studentów na tych kierunkach jest też nieco niższa, bo 23 lata w porównaniu do 28 lat dla studentów klasycznych MBA.

W najbliższych latach jednak popyt na specjalistyczne studia dla inżynierów powinien się zwiększyć przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze — szefowie wielu przedsiębiorstw dochodzą do wniosku, że wszechstronnie wyszkoleni inżynierowie mogą być alternatywą dla innych ludzi biznesu. Specjaliści, którzy znają nowe technologie i jednocześnie mają kwalifikacje, aby pokierować firmą, będą szczególnie cenieni przy zakładaniu firmy typu "start up" oraz w firmach, które chciałyby lepiej rozwinąć ich departamenty zajmujące się badaniami i rozwojem.

Po drugie — tego typu specjaliści będą cenieni w tych krajach, które stają się dzisiaj ważnymi ośrodkami rozwoju biznesu technologicznego i znaczącymi uczestnikami międzynarodowej branży IT (chodzi przede wszystkim o Chiny i Indie). Dla przykładu, w Dartmouth College program MEM (master of engineering management) jest bardzo popularny wśród Azjatów. W przeciwieństwie do programu MBA, proponowanego przez szkołę, nawet połowa uczestników nie jest pochodzenia amerykańskiego (46 proc.). Aż 38 proc. studentów tego programu pochodzi z Indii, a 11 proc. z Chin.

Mimo wysokiej ceny coraz więcej osób studiuje na przykład The MBA with an Information Technology Concentration na Uniwersity of Fenix w Stanach Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu