Inżynieria finansowa buduje kapitał

JKW
opublikowano: 11-04-2007, 00:00

Przy odpowiednim dobraniu kredytu bankowego, dotację z Unii możemy wykorzystać do zwiększenia kapitału.

Przy odpowiednim dobraniu kredytu bankowego, dotację z Unii możemy wykorzystać do zwiększenia kapitału.

Podstawową zaletą korzystania z kredytu jest zwiększenie wartości inwestycji oraz obniżenie średnioważonego kosztu kapitału. Dla inwestycji współfinansowanych z pieniędzy UE kredyt może mieć jeszcze większe znaczenie. Wszystko zależy od zastosowania odpowiedniej inżynierii finansowej.

Konkretny przykład: inwestycja kosztuje milion zł, wysokość dotacji wynosi 500 tys. zł. Przeanalizujmy dwa warianty:

— jeśli przedsiębiorca zaciągnie kredyt na 500 tysięcy zł, struktura finansowania przed wypłatą dotacji będzie następująca: środki własne 50 proc. i kredyt bankowy 50 proc. Taka polityka finansowania rozwoju nie jest efektywna, gdyż ograniczone kapitały nie pozwalają na dalszy dynamiczny rozwój — dotacja umożliwia jedynie spłatę kredytu.

— jeśli przedsiębiorca sfinansuje z kredytu inwestycję w 80 proc., po otrzymaniu dotacji jego kapitał, który może przeznaczyć na kolejne projekty, będzie o 300 tys. zł większy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu