Gigantyczne IPO Aramco najprawdopodobniej dopiero w 2019 r.

aktualizacja: 25-05-2018, 17:48

Arabia Saudyjska najprawdopodobniej zorganizuje pierwszą ofertę publiczną (IPO) giganta naftowego Aramco w 2019 r., stwierdził minister energetyki Khalid al-Falih, cytowany przez agencję Reuters.

Tym samym potwierdził opóźnienie w stosunku do pierwotnego planu, zakładającego wprowadzenie walorów spółki do notowań na giełdzie w tym roku.

Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

 Przez prawie dwa lata urzędnicy saudyjscy wielokrotnie powtarzali, że IPO jest "na czasie" i oferta zostanie przeprowadzona w drugiej połowie 2018 r. Jednak po raz pierwszy w marcu br. zasugerowali, że może ona zostać przesunięta na 2019 r. 

IPO Aramco będzie ogromnej wagi wydarzeniem dla rynków finansowych i kapitałowych. Saudyjczycy mają nadzieję zebrać rekordową sumę 100 mld USD, sprzedając 5 procent udziałów, co kształtowałoby wartość koncernu na poziomie ponad 2 bln USD. To pozostawiłoby daleko w tyle dotychczasowego rekordzistę rynku IPO, chińskiego potentata e-handlu Alibaba Holding Group, który zebrał z rynku w 2014 r. 25 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gigantyczne IPO Aramco najprawdopodobniej dopiero w 2019 r.