Gigantyczne IPO Aramco najprawdopodobniej dopiero w 2019 r.

opublikowano: 25-05-2018, 17:48
aktualizacja: 25-05-2018, 17:48

Arabia Saudyjska najprawdopodobniej zorganizuje pierwszą ofertę publiczną (IPO) giganta naftowego Aramco w 2019 r., stwierdził minister energetyki Khalid al-Falih, cytowany przez agencję Reuters.

Tym samym potwierdził opóźnienie w stosunku do pierwotnego planu, zakładającego wprowadzenie walorów spółki do notowań na giełdzie w tym roku.

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco
Zobacz więcej

Jeden ze zbiorników na ropę koncernu Saudi Aramco fot. Bloomberg

 Przez prawie dwa lata urzędnicy saudyjscy wielokrotnie powtarzali, że IPO jest "na czasie" i oferta zostanie przeprowadzona w drugiej połowie 2018 r. Jednak po raz pierwszy w marcu br. zasugerowali, że może ona zostać przesunięta na 2019 r. 

IPO Aramco będzie ogromnej wagi wydarzeniem dla rynków finansowych i kapitałowych. Saudyjczycy mają nadzieję zebrać rekordową sumę 100 mld USD, sprzedając 5 procent udziałów, co kształtowałoby wartość koncernu na poziomie ponad 2 bln USD. To pozostawiłoby daleko w tyle dotychczasowego rekordzistę rynku IPO, chińskiego potentata e-handlu Alibaba Holding Group, który zebrał z rynku w 2014 r. 25 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu