IPO omijały Warszawę w trzecim kwartale

KA
08-10-2015, 13:44

W trzecim kwartale spadła wartość i liczba debiutów giełdowych w Europie. W Polsce panowała zupełna mizeria.

Łączna wartość pierwszych ofert (IPO) w Europie w trzecim kwartale 2015 r. wyniosła 4,6 mld EUR. To 30 proc. mniej niż rok wcześniej – wynika z analizy firmy PwC. Spadkowi wartości debiutów towarzyszył również 30- procentowy spadek ich liczby. Zdecydowana większość z 53 ofert pierwotnych miała przy tym miejsce w pierwszych dniach lipca. Jedyną ofertą odnotowaną po miesiącach wakacyjnych, większą niż 100 mln EUR, było IPO spółki On the Beach Group na giełdzie w Londynie (132 mln EUR). W całym kwartale było to oferta dziewiąta pod względem wartości.

Największą aktywność po względem debiutów została odnotowana na giełdzie we Frankfurcie. Miało tam miejsce pięć ofert o wartości 1,5 mld EUR. Jednak zapracował na to głównie Deutsche Pfandbriefbank, którego oferta miała wartość 1,2 mld EUR. To jedna czwarta wartości wszystkich IPO z trzeciego kwartału 2015 r.

Warszawa pod względem debiutów praktycznie się nie liczyła. Miało tu miejsce pięć IPO na NewConnect i jedno na rynku głównym. Tym rodzynkiem był Pekabex, którego oferta miała wartość 17,7 mln EUR. Łączna wartość IPO w Warszawie była o 0,3 mln EUR wyższa. 

 

 .

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IPO omijały Warszawę w trzecim kwartale