Ipsos: we wrześniu lekkie pogorszenie nastrojów konsumentów

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 26-09-2006, 17:26

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) spadł we wrześniu o 1 punkt do poziomu 97,33 pkt.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) spadł we wrześniu o 1 punkt do poziomu 97,33 pkt, ale najważniejsza składowa wskaźnika, czyli skłonność do zakupów, nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem - podał badający koniunkturę Ipsos.

"Wśród Polaków przeważają optymistyczne postawy dotyczące zakupów dóbr trwałych. Ponadto dosyć optymistycznie oceniane są zmiany własnej sytuacji materialnej. Ten przypływ optymizmu wywołała poprawa na rynku pracy. Systematycznie maleje stopa bezrobocia, wzrasta zatrudnienie, firmy są coraz bardziej skłonne do podnoszenia wynagrodzeń" - napisano w komentarzu do badania.

"Sami konsumenci natomiast oceniają, że sytuacja na rynku pracy nadal będzie się poprawiać - maleją obawy przed bezrobociem. Wszystko to zapowiada wzrost popytu na dobra konsumpcyjne i usługi" - dodano.

Ipsos podkreślił, że druga składowa WOK opisująca klimat gospodarczy obniżyła się we wrześniu o 2 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 87,89 pkt.

"Oddaje to nieznaczne pogorszenie nastrojów. Na pogorszenie nastrojów mogły wpłynąć wydarzenia związane z pracami nad przyszłorocznym budżetem państwa: naciski na zwiększenie deficytu i groźby jego nieuchwalenia" - dodano.

WOK 97,33 pkt. -1,00 pkt. Klimat Gospodarczy 87,89 pkt. -2,04 pkt. Skłonność do Zakupów 103,63 pkt. -0,30 pkt. Wskaźnik bieżący 87,84 pkt. -0,86 pkt. Wskaźnik oczekiwań 101,37 pkt. -2,26 pkt.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów WOK może przyjmować wartości od 0 do 200 punktów. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ipsos: we wrześniu lekkie pogorszenie nastrojów konsumentów