Czytasz dzięki

IPZ: ceny pszenicy do końca października będą rosły

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-09-2005, 16:00

Zdaniem prezesa Izby Zbożowo-Paszowej Bohdana Judzińskiego, ceny pszenicy konsumpcyjnej w najbliższych tygodniach powinny rosnąć do poziomu ceny interwencyjnej 101,31 euro za tonę lub nawet powyżej. Na początku września średnia cena pszenicy kształtowała się w granicach 356 zł za tonę (ok. 89 euro/t).

Zdaniem prezesa Izby Zbożowo-Paszowej Bohdana Judzińskiego, ceny pszenicy konsumpcyjnej w najbliższych tygodniach powinny rosnąć do poziomu ceny interwencyjnej 101,31 euro za tonę lub nawet powyżej. Na początku września średnia cena pszenicy kształtowała się w granicach 356 zł za tonę (ok. 89 euro/t).

    Średnia cena pszenicy konsumpcyjnej na początku września na targowiskach wahała się w granicach 200-520 zł/t, średnio 390 zł/t. W skupie średnia cena pszenicy konsumpcyjnej była na poziomie 356 zł/t, zaś paszowa 332 zł/t.

    Judziński uważa, że poziom cen dobrej jakościowo pszenicy będzie zależeć od zachowania się młynarzy, którzy kupują ziarno na przemiał. Według prezesa, zbyt duży popyt przy stosunkowo niewielkiej podaży dobrego ziarna może doprowadzić do wzrostu cen powyżej "rozsądku".

    W tym roku żniwa rozpoczęły się z opóźnieniem, ale zakończyły się niemal w tym samym czasie co normalnie, powiedział Judziński w poniedziałek w rozmowie z PAP. Jak dodał, oznacza to, że obecnie znajdujemy się na etapie skupu pożniwnego.

    Skup zbóż praktycznie trwa aż do nowych zbiorów, ale do końca października nie ma skupu interwencyjnego. W tym roku sam skup na unijne zapasy będzie inny niż w ubiegłym. Po pierwsze - rozpocznie się wcześniej, a po drugie - będzie więcej chętnych do sprzedaży zbóż.

    Judziński przypomniał, że w ubiegłym roku interwencyjny skup zbóż rozkręcał się powoli - był to dla firm skupowych nowy mechanizm; obecnie wielu przedsiębiorców zaczęło gromadzić ziarno już podczas żniw, by odsprzedać je z zyskiem w listopadzie do centrów interwencyjnych.

    W opinii prezesa Izby, wielkość skupu interwencyjnego zależeć będzie m.in. od jakości ziarna. Tegoroczna pszenica jest gorsza niż w ubiegłym roku (zwłaszcza dotyczy to dwóch parametrów tzw. liczby opadania i wyrównania), ale na ile jakość odbiega od normy będzie dopiero wiadomo po uruchomieniu skupu i przeprowadzeniu pierwszych badań jakościowych.

    Judziński zaznaczył, że do momentu rozpoczęcia interwencji na rynku zbóż będą naciski ze strony młynarzy na zakup dobrej jakościowo pszenicy, a z drugiej strony producenci zbóż będą powstrzymywali się ze sprzedażą ziarna czekając na interwencję, a więc na cenę 101 euro za tonę.

    Jego zdaniem, spokojnie będzie na rynku pszenicy paszowej, gdyż zbóż na pasze jest pod dostatkiem.

    Według Izby, skup zbóż do 10 września br. można szacować na ok. 270 tys. ton zbóż ogółem, w tym ok. 190 tys. ton pszenicy, ok. 36 tys. ton pszenżyta i ok. 21 tys. ton jęczmienia.  "Dla rynku pszenicy w okresie wrzesień-październik 2005 roku kluczowe znaczenie będzie miała polityka zakupowa młynarzy oraz możliwość tańszych zakupów z południa - Czech, Słowacji i Węgier" - podsumował prezes.

    Według danych resortu rolnictwa, w ostatnim tygodniu sierpnia br., przeciętna cena pszenicy w Polsce wynosiła 88 euro/t, na Węgrzech 82 euro/t, Słowenii 88 euro/t, Czechach 91 euro/t, w Niemczech 101 euro/t, we Francji 108 euro/t. Średnia w UE wyniosła 105 euro/t.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane