IQ Partners kusi gotówką z Unii

Adrian Boczkowski
opublikowano: 11-02-2010, 00:00

Notowania wehikułu inwestującego w nowe technologie wybudziły się z letargu. Kurs IQ Partners od lipca do końca grudnia zeszłego roku znajdował się w kanale 0,8-1 zł. Od początku tego roku wzrósł już jednak o ponad 60 proc., do około 1,3 zł. Tylko na ostatnich siedmiu sesjach (od 2 lutego) notowania skoczyły o ponad 30 proc. To zdecydowanie wbrew korekcyjnym nastrojom na szerokim rynku warszawskiej giełdy (WIG spadł o 4-5 proc.).

Największe dzienne wzrosty kursu IQ Partners są poparte historycznie wysokimi obrotami, których brakuje podczas spadkowych sesji. Sprzedających jest niewielu, jeśli kurs stoi w miejscu lub zniżkuje. Dlatego w ostatnich miesiącach notowania dryfują albo dynamicznie rosną, ale zbytnio nie zniżkują. Analiza techniczna wskazuje, że wzrosty powinny w najbliższym czasie przystopować. Problem jednak w tym, że na wielu sesjach obroty są na tyle nieduże, że wskaźniki techniczne nie są zbyt wiarygodne.

Największym argumentem przemawiającym za niedowartościowaniem papierów inwestycyjnej spółki są przyznane jej fundusze unijne. Obecnie kapitalizacja wynosi niecałe 30 mln zł, czyli około 115 proc. aktywów netto z ostatniego sprawozdania finansowego (z III kwartału 2009 r.). Tymczasem grupa IQ Partners podpisała w zeszłym roku umowy, na mocy których otrzyma z UE 39 mln zł dofinansowania. Biorąc do wyliczeń ten kapitał, wartość wskaźnika C/WK spada poniżej 0,5. Skończyła się też restrukturyzacja Zakupy. com, co we wcześniejszych okresach dołowało wyniki grupy IQ Partners (sklepy internetowe mają być sprzedane za około 2 mln zł). IQ Partners ma do tego w portfelu 23 spółki, z czego kilka wydaje się szczególnie atrakcyjnych, jak np. informatyczny IQ Labs, reklamowy ScreenNetwork czy e-Kiosk, sprzedający e-wydania gazet, czasopism i książek. Pozytywna jest również współpraca z inwestycyjnymi grupami Synopsis (ma wejść na NC) i INVESTcon (jest notowana na GPW).

Trzeba jednak pamiętać o tym, że IQ Partners nie pokazało jeszcze, że potrafi zarabiać. Choć za spółką stoją doświadczeni menedżerowie, to niepewność inwestorów co do przyszłych zysków sprawia, że przyznane pieniądze z Unii nie są praktycznie widoczne w wycenie. Dlaczego? Inwestycje typu start-up, na jakie pójdą wspólnotowe pieniądze, są obarczone wysokim ryzykiem. Zainwestowane w nie pieniądze mogą po kilku latach przynieść krociowe zyski, ale w czarnym scenariuszu gotówka może "wyparować". Wszystko zależy przecież od tego, czy IQ Partners znajdzie ciekawe pomysły na biznes, które okażą się zyskowne. W najgorszym jednak razie, zakładając klapę nowych projektów i patrząc na wyceny spółek z branży, kapitalizacja IQ Partners dopiero dotarła w pobliże fair value.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adrian Boczkowski

Polecane