Irak chce podpisać kontrakty na eksploatację złóż przed końcem roku

DI, PAP, Reuters
24-09-2007, 16:27

Iracki minister ds. ropy naftowej Husajn asz-Szahristani wyraził w poniedziałek nadzieję na podpisanie kontraktów z  zagranicznymi firmami naftowymi na eksploatację złóż jeszcze przed końcem bieżącego roku, nawet jeśli parlament nie zatwierdzi nowej ustawy w tej sprawie.

"Będąc odpowiedzialnym resortem nie możemy czekać. Nie ma próżni legislacyjnej. Obecne prawo pozwala ministerstwu ds. ropy naftowej na negocjowanie z firmami i podpisywanie kontraktów" - powiedział Szahristani w wywiadzie dla agencji Reutera.

Minister podkreślił, że nowe kontrakty będą zgodne z zasadami i wskazówkami zawartymi w przełomowej ustawie o ropie. Jej uchwalenie opóźnia się ze względu na spory polityczne w parlamencie.

Szahristani dodał, że rząd podpisując kontrakty zobowiąże się do przestrzegania projektowanej ustawy. To - zdaniem ministra - pozwoli na wolną konkurencję, całkowitą przejrzystość na rynku i zapewni umowy służące interesowi kraju.

Ustawa o ropie naftowej jest bardzo spóźniona; pierwotnie jej uchwalenie planowano na koniec 2006 roku, ale spotyka się z ciągłymi obiekcjami Kurdów, którzy domagają się większych uprawnień do dysponowania surowcem na swych terenach.

Projekt przewiduje, że władze regionalne w Iraku będą mogły negocjować kontrakty naftowe z firmami zagranicznymi. Założeniem negocjacji i podpisywania kontraktów ma być maksymalizacja korzyści dla narodu irackiego.

Największe złoża ropy naftowej w Iraku znajdują się na szyickim południu kraju i na kurdyjskiej północy.

Minister Szahristani dodał, że władze powołały specjalne biuro ds. kontraktów i licencji i przygotowało modele umów oraz planu rozwoju dla pól naftowych.

Szef resortu ds. ropy zaznaczył, że obecnie trwa finalizowanie ustaleń, które pola zostaną wytypowane do eksploatacji w pierwszej, a które drugiej rundzie. "Pierwsza runda rozpocznie się przed końcem bieżącego roku" - zapewnił Szahristani.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP, Reuters

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Irak chce podpisać kontrakty na eksploatację złóż przed końcem roku