Irak: Premier zwolnił ministra ds. elektryczności przez kłopoty z dostawą prądu

  • PAP
opublikowano: 29-07-2018, 16:10

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi zdymisjonował w niedzielę ministra ds. elektryczności Kasima Muhammada al-Fahdawiego po trwających trzy tygodnie demonstracjach na południu kraju z powodu chronicznego niedoboru prądu.

Decyzje podjęto "z powodu pogorszenia się stanu sektora elektrycznego" - precyzuje komunikat irackiego rządu.

Dymisja Fahdawiego była jednym z haseł licznych demonstracji na południu Iraku i w Bagdadzie; irackie gospodarstwa domowe mają dostęp do energii elektrycznej tylko przez kilka godzin dziennie.

Niedobory i przerwy w dostawach prądu są chroniczne w Iraku - kraju bogatym w ropę naftową, a kierowanie resortem energii elektrycznej jest zajęciem w rządzie obarczonym wysokim ryzykiem.

Co najmniej dwóch byłych ministrów ds.elektryczności jest oskarżonych o korupcję, w tym o zawieranie umów z nieistniejącymi firmami na wiele milionów dolarów.

Na odbudowę sieci energetycznej Irak oficjalnie wydzielił od czasu upadku dyktatora Saddama Husajna w 2003 roku kwotę 40 miliardów dolarów, jednak część tej kwoty została sprzeniewierzona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu