Iran chce kupić samoloty od Airbusa

opublikowano: 17-01-2016, 15:32

Zakup ponad 100 samolotów od koncernu Airbus może być pierwszą dużą umową handlową Iranu po zniesieniu sankcji polityczno-finansowych z tego kraju, donosi Reuters.

Nasza gospodarka uwolniona została od sanacyjnych kajdan, nadszedł czas na jej odbudowę i wzrost  - napisał na Twitterze Hassan Rouhani, prezydent Iranu, w dzień po zniesieniu restrykcji nałożonych na kraj w związku z jego programem jądrowym.

Wcześniej, Abbas Akhoondi, irański minister transportu ogłosił, że kraj jest zainteresowany zakupem 114 samolotów pasażerskich  od koncernu Airbus. Wartość umowy, według cen katalogowych, to ponad 10 mld USD. 

Choć sam paneuropejski producent samolotów poinformował, że nie prowadzi w tej kwestii żadnych komercyjnych rozmów, jest mocno zainteresowany wejściem na nowy rynek. Przyciąga go zarówno sięgająca około 80 mln ludzi populacja, jak i największa gospodarka regionu szacowana na ponad 400 mld USD rocznie. Airbus czynników ryzyka upatruje przede wszystkim w zadłużeniu irańskich banków, prymitywności systemu prawnego, korupcji i braku elastyczności rynku pracy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Iran chce kupić samoloty od Airbusa