Iran ciągle chce zwiększyć produkcję ropy

opublikowano: 17-10-2016, 10:32

Iran, trzeci pod względem wielkości producent ropy spośród członków OPEC planuje zwiększenie wydobycia, co może skomplikować plany kartelu odnośnie ograniczenia dostaw surowca, w celu podwyższenie jego cen, donosi Bloomberg.

Kraj znad Zatoki Perskiej zamierza podnieść produkcję w tym roku do 4 mln baryłek ropy dziennie z 3,89 mln wydobywanych obecnie. Taką deklarację złożył Ali Kardor, dyrektor zarządzający w National Iranian Oil. Natomiast Amir Hossein Zamaninia, wiceminister spraw zagranicznych poinformował, że przed nałożeniem na Teheran sankcji polityczno-gospodarczych Iran produkował 4,085 mln baryłek dziennie. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Musimy wrócić przynajmniej do tego poziomu – stwierdził urzędnik.

Obecnie Iran eksportuje ponad 2,2 mln baryłek czarnego złota dziennie i od poluzowania sankcji w styczniu próbuje odzyskać utracone udziały w rynku. Przed nałożeniem sankcji w 2012 r. Iran był drugim na świecie po Arabii Saudyjskiej  eksporterem ropy.

Tymczasem Organizacja Producentów i Eksporterów Ropy (OPEC) zamierza spotkać się w przyszłym miesiącu w celu osiągnięcia porozumienia odnośnie tego jak osiągnąć obniżenie poziomów wydobywczych. Podczas wrześniowego posiedzenia w Algierze kartel zgodził się na samą kolektywną redukcję do 32,5-33 mln baryłek dziennie by zniwelować globalną nadwyżkę i podnieść ceny surowca. 

We wrześniu Iran pompował 3,63 mln baryłek ropy dziennie i wykorzystywał moce produkcyjne w całości. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Iran ciągle chce zwiększyć produkcję ropy