Iran deklaruje wzbogacanie uranu na większą skalę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-04-2006, 12:22

Iran zamierza wzbogacać uran na większą skalę stosując do tego 54 tysiące wirówek - oświadczył w środęzastępca szefa Irańskiej Organizacji Atomowej, nie precyzując kiedy miałoby to nastąpić.

Iran zamierza wzbogacać uran na większą skalę stosując do tego 54 tysiące wirówek - oświadczył w środęzastępca szefa Irańskiej Organizacji Atomowej, nie precyzując kiedy miałoby to nastąpić.

    Mohammad Saidi wypowiedział się dzień po tym, jak Teheran ogłosił, że produkuje niskowzbogacony (3,5 proc.) uran przy użyciu 164 wirówek gazowych.

    Uran niskowzbogacony może być paliwem do reaktorów atomowych, wysokowzbogacony może stanowić ładunek bomb atomowych. Uran wzbogacony na poziomie 3,5 proc. nie nadaje się do produkcji bomb.

    "W Natanzu rozwiniemy proces (wzbogacania uranu) na przemysłową skalę" - powiedział Saidi w irańskiej telewizji państwowej.

    Dodał, że Teheran powiadomił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że planuje zainstalować kolejne 3 tysiące wirówek w Natanzu do końca 2006 roku oraz, że później rozwinie instalacje do 54 tysięcy wirówek, nie precyzując kiedy miałoby to nastąpić.

    Saidi powiedział, że taka liczba wirówek będzie mogła wyprodukować wystarczająco dużo wzbogaconego uranu, żeby dostarczyć paliwo do elektrowni atomowych o mocy 1000 MW.

    W przyjętej 29 marca rezolucji Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie domaga się, żeby do 28 kwietnia Iran zaprzestał prac nad wzbogacaniem uranu.

    Irańskie władze powtarzają, że program nuklearny tego kraju zmierza jedynie do produkowania paliwa atomowego na potrzeby cywilne. Zdaniem USA irański  program jest przykrywką dla planu produkcji broni atomowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Iran deklaruje wzbogacanie uranu na większą skalę