Iran może utrzymać poziom produkcji ropy

Iran prawdopodobnie będzie mógł utrzymać swoją produkcję ropy bez zmian, jeśli OPEC postanowi jednak przedłużyć sześciomiesięczne porozumienie w sprawie redukcji wydobycia poza czerwcem, uważa Issam Almarzooq, kuwejcki minister ropy, którego cytuje Bloomberg.

Myślę, że jeśli porozumienie zostanie przedłużone, Iran utrzyma dotychczasowy poziom wydobycia ropy, powiedział oficjel, stojący na czele komitetu monitorującego redukcję produkcji surowca.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Tymczasem Kuwejt był pierwszym krajem, który zaczął wzywać do przedłużenia ograniczeń poza czerwiec. Almarzooq dodaje, że ropa zdrożeje wraz ze wzrostem popytu, co pozwoli na zmniejszenie zapasów surowca w drugiej połowie roku.

Iran może pozwolić sobie na zwiększenie produkcji w ramach umowy, gdyż kraj dopiero odbudowuje się po zniesieniu międzynarodowych sankcji, które okaleczyły jego przemysł energetyczny. Od zniesienia obostrzeń, co miało miejsce w styczniu 2016 r. wydobycie ropy w Iranie zwiększyło się o 35 proc. W tym roku doszło do stabilizacji i wzrostu rzędu 2 proc. Według danych Agencji Energii, kraj pompował w pierwszym kwartale 3,8 mln baryłek ropy dziennie. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Iran może utrzymać poziom produkcji ropy