Iran: OPEC powinien zweryfikować podejście do Libii i Iraku

opublikowano: 25-09-2017, 10:03
aktualizacja: 25-09-2017, 10:04

Zobowiązanie OPEC do redukcji wydobycia, które ma doprowadzić do zlikwidowania globalnej nadpodaży ropy naftowej działa, ale kartel musi poradzić sobie z rosnącą wydajnością w Libii i Nigerii, uważa irański minister ds. ropy, cytowany przez agencję Bloomberg.

Bijan Namdar Zanganeh stwierdził, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową powinna skoncentrować się na "sytuacji w Libii i Nigerii", które to kraje, wyłączone z umowy z powody wewnętrznych problemów mogą nadal odbudowywać/rozbudowywać swoja produkcję ropy. 

Kroki podjęte przez OPEC działają poprawnie i taka polityka jest ogólnie akceptowalna, choć wydaje się, że  należałoby ją trochę zmienić -  powiedział Zanganeh. 

OPEC i inni producenci globalni, w tym Rosja, zgodzili się utrzymać obniżone progi wydobywcze do marca 2018 r., aby wesprzeć notowania surowca. 

Iran był częścią porozumienia osiągniętego w zeszłym roku, chociaż otrzymał specjalną zgodę na zwiększenie produkcji o 90 tys. baryłek dziennie dzień. Libia i Nigeria nie były częścią umowy i od tamtej pory zwiększały produkcję, komplikując wysiłki dostawców w celu zmniejszenia nadpodaży.

OPEC popiera wszelkie działania mające na celu ustabilizowanie rynku ropy naftowej i jeśli konieczne jest spotkanie, aby grupa podjęła decyzję o przedłużeniu cięć, które wygasną w marcu, "uzgodnimy to" - powiedział Zanganeh.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu