Iran, pandemia, huragany… niespokojnie na rynku ropy naftowej

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 05-08-2021, 10:31

Notowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję kolejną sporą przeceną, której rezultatem jest zejście notowań ropy Brent do rejonu 70 USD za baryłkę, a notowań ropy naftowej WTI do okolic 68 USD za baryłkę. Najważniejszym impulsem do zniżek jest obecnie pogłębiające się nastawienie risk-off, związane z rozprzestrzenianiem się Covid Delta w Azji i związanymi z tym restrykcjami.

Zresztą, obawy dotyczące popytu na ropę naftową w Azji mają swoje uzasadnienie w liczbach. Lipiec był już kolejnym miesiącem spadku importu ropy naftowej do Azji (spadek wystąpił w czterech z pięciu ostatnich miesięcy), wywołanym nie tylko pandemią, ale także po prostu słabnącym popytem ze względu na wysokie ceny tego surowca na światowym rynku.

Obawy dotyczące popytu na ropę naftową są na tyle duże, że stronie popytowej nie udaje się im przeciwstawić, mimo całkiem solidnych argumentów – które w innych okolicznościach rynkowych być może byłyby wystarczające, aby pchnąć wyżej ceny ropy naftowej. Po pierwsze, mamy do czynienia z napięciami na Bliskim Wschodzie, związanymi z doniesieniami o rzekomym ataku na tankowiec, a później także uprowadzeniu kolejnego tego typu statku przez Iran. Budzą one wątpliwości co do tego, czy negocjacje na linii Iran-USA będą kontynuowane. Niespokojnie robi się także na linii Izrael – Liban.

Po drugie, w Stanach Zjednoczonych coraz więcej mówi się o zagrożeniu huraganowym. Wczoraj amerykańska The NationalOceanic and Atmospheric Administration (NOAA) podwyższyła w swoich prognozach ryzyko pojawienia się bardziej intensywnego sezonu huraganowego niż zwykle. Według NOAA, istnieje obecnie 65% szans na to, że w 2021 r. na Atlantyku pojawi się więcej huraganów niż przeciętnie, z potencjałem do utworzenia się 3-5 dużych huraganów.

Niemniej, mimo tych zagrożeń, na razie głównym tematem na rynku ropy naftowej pozostaje pandemia. Wpływa ona bowiem na główne założenie, które w ostatnich miesiącach windowało ceny tego surowca – na przekonanie o tym, że globalny popyt na ropę będzie rósł bez większych przeszkód.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane