Iran wesprze cięcia OPEC

opublikowano: 18-10-2017, 11:10
aktualizacja: 18-10-2017, 11:11

Iran zamierza wspierać sugerowane przez OPEC rozszerzenie programu cięć wydobywczych ropy naftowej do końca przyszłego roku, donosi Bloomberg. Równocześnie Teheran stwierdził, że prezydent USA Donald Trump nie przerwie jego planów produkcyjnych.

Cieszymy się z tego, że OPEC postanowił ograniczyć produkcję, aby doprowadzić do równowagi między podażą a popytem – powiedział Amir Zamaninia, wiceminister handlu i spraw międzynarodowych w irańskim ministerstwie naftowym. Myślimy, że ta tendencja będzie się utrzymywać i ją popieramy – dodał oficjel.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Organizacja Krajów Eksploatujących Ropę Naftową i jej partnerzy dyskutują obecnie, czy należy rozciągnąć cięcia produkcji, które mają wygasnąć w marcu 2018 r., w celu ograniczenia globalnej nadpodaży i utrzymania cen. Eksperci podkreślają, że choć ustanowione limity wydobycia przyniosły pewien sukces w ostatnich miesiącach, rynek może powrócić do nadwyżki, jeśli grupa nie zdoła odnowić porozumienia.

Zamaninia powiedział także, że Iran planuje wydobycie ropy na poziomie 4,7 mln baryłek dziennie do 2021 r. Obecnie pompuje od 3,8 do 3,9 mln baryłek dziennie. 

W zeszłorocznej umowie z OPEC, która weszła w życie w styczniu tego roku Iran uzgodnił produkcję na poziomie 3,797 mln baryłek dziennie.

Zapytany czy kraj ograniczy swoje wydobycie jeśli program cięć OPEC zostanie przedłużony, Zamaninia stwierdził, że Iran „dostosuje się” do przyjętych uzgodnień. 

Przemysł energetyczno-paliwowy Iranu znacznie odżył i rozbudował się po zniesienia sankcji na początku zeszłego roku, ale jego eksport ropy naftowej stoi przed wyzwaniem, po tym jak Trump zagroził zerwaniem międzynarodowego porozumienia znoszącego ograniczenia handlowe. Trump odmówił poświadczenia, że Iran dział zgodnie z umową, chociaż nie odrzucił paktu. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu