Iran wyprzedził Arabię Saudyjską w Indiach

opublikowano: 17-11-2016, 12:53

Iran był w październiku największym dostawcą ropy do Indii, wyprzedzając dotychczasowego lidera, Arabię Saudyjską, pisze Reuters.

Iran przed sankcjami nałożonymi na niego przez Zachód był drugim dostawcą ropy do Indii. Po ich wprowadzeniu wyprzedził go Irak. Kiedy w tym roku sankcje zostały zniesione import irańskiej ropy do Indii szybko zaczął rosnąć. W październiku był już trzykrotnie większy niż rok wcześniej i sięgał 789 tys. baryłek dziennie. Arabia Saudyjska dostarczyła w tym samym miesiącu do Indii 697 tys. baryłek ropy.

Zobacz więcej

Image Works/FORUM

W okresie 10 miesięcy tego roku Arabia Saudyjska wciąż pozostaje niekwestionowanym liderem. Import jej ropy do Indii sięga 830 tys. baryłek dziennie wobec 456,4 tys. irańskiej.

Jako jeden z powodów wzrostu importu irańskiej ropy do Indii podaje się obniżkę jej ceny oraz budowanie przez Indie strategicznej rezerwy surowca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu