Irańczycy stawiają na Polaków

opublikowano: 18-01-2016, 22:00

Pierwsza misja po zniesieniu sankcji jest już w Warszawie. Do zrobienia jest sporo, bo obroty spadły 14-krotnie.

Eksporterzy pistacji, szafranu, suszonych owoców i granatów, producenci: nabiału, automatyki przemysłowej, części samochodowych, maszyn do wypieku chleba, kabli, karmy dla zwierząt i wyrobów skórzanych, firma transportowa i petrochemiczna — oto irańskie przedsiębiorstwa, które przyjechały z irańskiej prowincji Chorasan i właśnie spotykają się z polskimi partnerami.

Iran
Iran
iStock

— Mam nadzieję, że to moment, który będzie przełomem w bilateralnych relacjach. Mamy dużo do nadrobienia, bo w 2015 r. obroty handlowe między Polską a Iranem wyniosły tylko 50 mln USD, podczas gdy w najlepszym okresie było to 700 mln USD. I to jest ten minimalny poziom, do którego musimy dążyć — zapowiada Radosław Domagalski, wiceminister rozwoju. Jeszcze ambitniejsze plany — szacowane na 1 mld USD — ma Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu.

— Delegacja wsiadała do samolotu w Chorasanie w momencie ogłoszenia zniesienia sankcji. To dobry omen. Mam nadzieję, że niebawem Polska stanie się jednym z trzech głównych partnerów Iranu w Europie, dzięki któremu zdobędziemy dostęp do krajów Europy Wschodniej i Zachodniej — mówi Ramin Mehmanparast. Podkreśla, że ważne będzie wsparcie polskich banków dla dużych polskich projektów w Iranie. Jest tu pełna zgoda.

— Najważniejszą kwestią są płatności. Zajmę się tą sprawą — twierdzi Radosław Domagalski. Podkreśla, że nowe kierownictwo resortu respektuje wszystkie ustalenia poprzedników, w tym umowę gospodarczą podpisaną w ubiegłym roku przez ministra Janusza Piechocińskiego. — Chcemy ustanowić program GoIran i w najbliższych tygodniach przedstawimy jego założenia. Trzy dni temu rozmawiałem z prezesem LOT-u. Rozmowy między narodowymi przewoźnikami są bardzo zaawansowane. Liczę, że w czerwcu ruszy połączenie Warszawa — Teheran — zapowiada wiceminister rozwoju.

Mohammad Mehdi Moravejosharieh, wicegubernator Chorasanu, uważa, że przydałby się program GoMeszhed i bezpośrednie połączenie z Meszhedem, drugim miastemw Iranie i stolicą prowincji Chorasan. — Potencjalne pola do współpracy to motoryzacja, przemysł górniczy, naftowy, rolniczy, spożywczy i meblarstwo. W Iranie gięte krzesła nazywamy krzesłami polskimi — mówi Mohammad Mehdi Moravejosharieh. Pod koniec stycznia do Iranu pojadą firmy z województwa śląskiego. O współpracy myślą też inne regiony. — Szukamy prowincji zbliżonej do naszego województwa. Z Chorasan mamy wiele wspólnego: produkcję części motoryzacyjnych, farmaceutyków czy przemysł spożywczy. W obu ważny jest sektor wydobywczy, bo my mamy KGHM i wiele spółek okołogórniczych, a w tej prowincji są 33 złoża — wyjaśnia Andrzej Kosiór, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. © Ⓟ

OKIEM PRZEDSIĘBIORCY
Iran da się lubić

BARTOSZ ŚWIDEREK, wiceprezes Pol-Inoweksu zajmującego się relokacją fabryk

Sankcje nałożone na Iranoczywiście można było obejść, jednak ich zniesienie ułatwi biznes. Nie trzeba będzie wysyłać towarów do Turcji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, co podrażało wszelkie transakcje. Wkrótce będziemy demontować zakład chemiczny, który teoretycznie miał jechać do Turcji, a teraz klient otwarcie mówi, że przetransportujemy go bezpośrednio do Iranu. Za kilka dni mam w Londynie spotkanie z Irańczykiem, może zdobędziemy kolejny kontrakt. Mam duży sentyment do Irańczyków. W połowie lat 90. połowa obrotów Pol-Inoweksu pochodziła z tego kraju. Irańczycy są dobrze nastawieni do Polaków, bo to nie my wprowadzaliśmy sankcje, tylko szeroko pojęty „Zachód”. Jest szansa, że jeśli będą mieli wybór, będą kupować u nas. Oczywiście bez dobrego towaru, usługi i ceny, to się nie uda. Zagrożeniem dla relacji handlowych mogą być niskie ceny ropy, od których zależą dochody i inwestycje Iranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane