IRG SGH: polska gospodarka w bardzo dobrej kondycji

(Marek Druś)
opublikowano: 07-11-2006, 12:53

W przyszłym roku należy się spodziewać osiągnięcia punktu zwrotnego w cyklu koniunktury, co oznacza wolniejszy wzrost, twierdzi IRG SGH.

Gospodarka polska jest w bardzo dobrej kondycji, jednak w przyszłym roku należy się spodziewać osiągnięcia punktu zwrotnego w cyklu koniunktury. Oznacza to dalszy wzrost, choć nieco wolniejszy - uważa prof. Elżbieta Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

Z badań IRG SGH wynika, że Polacy coraz chętniej będą zaciągać kredyty, a ponad połowa Polaków już korzysta z kredytu lub pożyczki.

IRG SGH i Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przedstawiły podczas wtorkowej konferencji prasowej wyniki badań koniunktury w gospodarce i koniunktury na rynku consumer finance, czyli finansów gospodarstw domowych w 4 kwartale br.

Na barometr koniunktury w gospodarce największy wpływ mają koniunktura w przemyśle przetwórczym, gospodarstw domowych oraz w budownictwie. Koniunktura w przemyśle osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom, również w odniesieniu do gospodarstw domowych widoczny jest trend wzrostowy.

Dyrektor generalny KPF Andrzej Roter zwrócił uwagę na silną zależność między koniunkturą w gospodarce a koniunkturą na rynku consumer finance.

Z badań IRG SGH wynika, że Polacy nadal będą się chętnie zadłużać. Gospodarstwa domowe spodziewają się poprawy sytuacji finansowej, co wpływa na skłonność do zakupów w przyszłości. Rosną również oszczędności gospodarstw domowych, co przekłada się na lepszą zdolność kredytową. Zdaniem prof. Adamowicz, pewne spowolnienie tempa wzrostu nie powinno mieć wpływu na rynek consumer finance, a jeśli - "to z dużym opóźnieniem".

Piotr Białowolski z IRG SGH zwrócił uwagę, że w ciągu minionego kwartału spadł z 44,8 proc. do 40,5 proc. odsetek osób, które nie planują pożyczać pieniędzy.

O ile zmniejszył się odsetek osób, które przynajmniej w części chcą kupować artykuły AGD na kredyt (z 64,5 proc. do 61,5 proc.), co można tłumaczyć rosnącymi wynagrodzeniami i malejącymi cenami sprzętu AGD, to Polacy coraz chętniej decydują się na kredyt w przypadku kupna mieszkania lub domu, remontu mieszkania oraz kupna samochodu.

Przynajmniej częściowo (o ile nie w całości) kredytem chce sfinansować kupno samochodu 63,3 proc. badanych, trzy miesiące temu ta grupa stanowiła 57,5 proc. badanych.

Z 27 proc. do 32,8 proc. wzrosła grupa Polaków, którzy chcą sfinansować kupno mieszkania lub domu przynajmniej częściowo za kredyt. Odsetek decydujących się na kupno mieszkania w całości za kredyt nie zmienił się i wynosi 30,5 proc. Białowolski dodał, że wpływ na sytuację mogą mieć rosnące ceny mieszkań.

Z 48,2 proc. do 50 wzrósł odsetek osób, które decydują się na kredyt w przypadku remontu.

Kredyt lub pożyczkę ma już 50,4 proc. Polaków, co oznacza wzrost z 45,7 proc. w ciągu kwartału.

Przy czym wzrósł z 3,5 proc. do 4,1 proc. odsetek osób, które spłacają kredyt mieszkaniowy lub inny kredyt w kwocie przekraczającej 50 tys. zł. Najbardziej - z 31,7 proc. do 40,1 proc. wzrósł odsetek osób, które spłacają kredyt w kwocie od 1000 do 10 tys. zł. Najczęściej (31,7 proc.) miesięczna rata kredytu wynosi między 201 a 500 zł. 5,5 proc. (wzrost z 3 proc.) miesięcznie spłaca powyżej tysiąca zł raty kredytu.

58,7 proc. badanych mówi, że nie ma żadnych kłopotów ze spłatą kredytu (kwartał wcześniej - 58,6 proc.). O małych problemach mówi 32,4 proc. badanych (było 32,1 proc.). Duże problemy (opóźnienie nie przekracza 6 miesięcy) ma 6,4 proc. badanych (spadek z 6,8 proc.).

IRG SGH zadało również pytanie o ocenę wiedzy finansowej Polaków. 50,7 proc. uważa, że jest ona wystarczająca, ale 64,8 proc. twierdzi, że powinny istnieć programy edukacyjne wspierane przez państwo.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / IRG SGH: polska gospodarka w bardzo dobrej kondycji