IRG SGH: ten rok będzie lepszy dla gospodarki niż rok 2006

17-05-2007, 13:11

Badania koniunktury wskazują, że rok 2007 będzie dla gospodarki lepszy niż 2006 - poinformowała dziennikarzy Elżbieta Adamowicz z Instytutu Rozwoju Gospodarczego (IRG) SGH.

"Kondycja polskiej gospodarki systematycznie poprawia się. Barometr koniunktury IRG SGH osiągnął najwyższy poziom w historii. Gospodarka w 2007 roku wydaje się być w jeszcze lepszej kondycji, niż w 2006 roku. Jesteśmy w szczycie koniunktury; następne kwartały mogą przynieść nieznaczne spowolnienie, ale ten rok będzie lepszy niż poprzedni" - powiedziała Adamowicz w czwartek podczas konferencji prasowej.

"Na tak wysoki wynik wpływa bardzo dobra sytuacja w budownictwie, pozytywne sygnały płyną także z transportu. Poprawiają się nastroje konsumentów i tu mamy do czynienia z długotrwałą tendencją" - dodała.

"Sytuacja w przetwórstwie nadal jest bardzo dobra, ale nie obserwujemy już takich wzrostów. Przeszkodą jest wykorzystanie mocy produkcyjnych i pogarszająca się podaż pracy oraz dostępność surowców. Dobrej koniunkturze gospodarczej nie towarzyszy bardzo dobra sytuacja w handlu. Widocznie - według handlowców - sytuacja nie spełnia jeszcze ich oczekiwań; być może jest to kwestia bardzo dużej konkurencji w tym sektorze" - powiedziała Adamowicz.

"Mniej optymistycznych sygnałów płynie z rolnictwa, które bardzo powoli wychodzi z zapaści" - dodała.

"Dynamika zadłużenia gospodarstw domowych rośnie w tempie 40 proc. rok do roku. Optymizm konsumentów jest tak duży, że możemy spodziewać się dalszych wzrostów" - powiedział Piotr Białowolski z IRG SGH.

"Gospodarstwa domowe, pomimo znaczącej poprawy sytuacji finansowej, wciąż deklarują bardzo wysokie wykorzystanie kredytu przy finansowaniu zakupu dóbr trwałych (...) Rośnie prognoza oszczędności. Oszczędności są zabezpieczeniem dla zaciąganych zobowiązań lub stanowią wkład własny gospodarstwa domowego w większą inwestycję" - napisano w komentarzu do danych.

Autorzy badania spytali też respondentów o stosunek do przyjęcia euro.

15 proc. badanych chce szybkiego zastąpienia złotego przez euro, natomiast 31 proc. chce tego w przeciągu kilku lat. W odniesieniu do roku 2006 oznacza to odpowiednio wzrost o 2 pkt. proc. i spadek o 6 pkt. proc. Wzrósł odsetek osób deklarujących niechęć do przyjęcia euro - do 38,5 z 36,2 proc. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / IRG SGH: ten rok będzie lepszy dla gospodarki niż rok 2006