IRG SGH: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 0,5 pkt

ISBNews
05-02-2015, 20:49

Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 0,5 pkt kw/kw i wyniósł -19,5 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w komunikacie.

"Wyniki budownictwa nie satysfakcjonują, chociaż są lepsze od prognoz sprzed trzech miesięcy. Prognozy na nadchodzący okres sygnalizują wyraźną poprawę koniunktury. Koniunktura w budownictwie poprawia się wolniej od oczekiwań" - czytamy w komunikacie.

Według Instytutu w branży budowlanej wyniki I kwartału są z reguły gorsze od poprzedzającego go IV kwartału, zatem obecną wartość wskaźnika koniunktury można ocenić jako relatywnie korzystną.

"Bieżący kwartał nie zmienił jednak przebiegu funkcji trendu, który od połowy ubiegłego roku utrzymuje się na niemal stałym poziomie. Najbardziej wyrazistym rezultatem obecnego badania koniunktury w budownictwie są zdecydowanie optymistyczne prognozy na nadchodzące miesiące. Wyraźnej zmiany na korzyść można oczekiwać w zakresie wykorzystania mocy produkcyjnych, poziomu produkcji i sytuacji finansowej zakładów budowlanych, portfela zamówień krajowych i eksportowych, także wielkości zatrudnienia. Jedynie w zakresie nakładów inwestycyjnych nie można spodziewać się znaczącej poprawy, chociaż w porównaniu z poprzednimi okresami także prognozy inwestycyjne są bardziej optymistyczne" - czytamy również w komunikacie. 

Zdaniem Instytutu obserwowane obecnie optymistyczne oceny przyszłości budownictwa wiążą się z poprawą ogólnej sytuacji gospodarczej, przewidywaną przez przeważającą część analizowanych grup zakładów budowlanych. 

IRG SGH zwraca również uwagę, że odmienne wnioski dotyczą jedynie grupy najmniejszych firm prywatnych, zatrudniających do 10 pracowników, w której warunki funkcjonowania są najtrudniejsze. Wyraźnej poprawy w niedługim czasie w tej grupie nie należy oczekiwać. 

"Głównymi barierami, które ograniczają aktywność zakładów budowlanych, są: silna konkurencja wewnątrz gałęzi, nadmierne obciążenia podatkowe oraz niedostateczny popyt. Negatywne skutki konkurencji odczuwa 60% zakładów, podatków 41% i popytu 39%. Zmniejszyły się problemy zakładów budowlanych powodowane przez zatory płatnicze – obecnie tę barierę wskazuje 38% zakładów, czyli o 6 punktów procentowych mniej niż w poprzednim kwartale. Ponadto, źródłem problemów są niestabilne przepisy prawne, wymieniane przez 26% zakładów, wysokie ceny surowców i materiałów (20%) oraz trudności z uzyskaniem kredytu (13%)" - podsumowuje Instytut.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / IRG SGH: Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 0,5 pkt