IRG SGH: wzrósł wskaźnik koniunktury w przemyśle

PAP
opublikowano: 06-03-2013, 13:35

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w lutym tego roku wzrósł o 0,8 pkt, do poziomu minus 12,6 pkt, wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 7,7 pkt, ale ankietowani spodziewają się poprawy.

"W lutym koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa dalszej poprawie. Oznaki ożywienia aktywności przedsiębiorstw widoczne są przede wszystkim w sektorze prywatnym. Przedsiębiorstwa publiczne, po okresie ożywienia w poprzednich miesiącach, obecnie informują o pogorszeniu ich sytuacji. Oczekiwania na najbliższe miesiące są coraz bardziej optymistyczne. Rośnie siła pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych. Oddziaływanie czynników cyklicznych jest w dalszym ciągu negatywne, chociaż wydaje się słabnąć" - napisano w raporcie.

Z badania wynika, że rośnie zatrudnienie zarówno w firmach prywatnych, jak i publicznych. Podkreślono, że poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw.

"Opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej nieco się poprawiły, ale tylko w sektorze prywatnym. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejszyło się saldo produkcji eksportowej. Towarzyszy temu spadek konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych" - napisano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane