Irlandczycy powiedzieli 'tak', nasz MSZ zadowolony

Michał Kobosko
opublikowano: 20-10-2002, 19:19

Wyniki irlandzkiego referendum, zebrane ze wszystkich 42 okręgów wyborczych mówią o 63 proc. poparcia dla Traktatu Nicejskiego. Oznaczałoby to, że jedna z najpoważniejszych przeszkód na drodze do rozszerzenia Unii Europejskiej o 10 krajów, w tym Polskę, przestała istnieć. Teraz wszytko w rękach naszych i unijnych negocjatorów.

Przeciwko traktatowi, stanowiącemu podstawę poszerzenia UE o 10 krajów, w tym Polskę, głosowało 37 proc., a frekwencja wyniosła 48,45 proc. 906 318 Irlandczyków powiedziało w referendum "tak", a 534.887 - "nie".

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w niedzielę wieczorem komunikat pełen satysfakcji.

- Polska z ogromną satysfakcją przyjęła ogłoszone wyniki referendum w Irlandii w sprawie ratyfikacji Traktatu z Nicei. Wyrażamy radość, że dzięki decyzji irlandzkiego społeczeństwa Unia Europejska wypełnia swoje zobowiązania do uzyskania gotowości do przyjęcia nowych członków do końca 2002 r. W imię solidarności z krajami członkowskimi, które już ratyfikowały Traktat z Nicei oraz z państwami kandydującymi, których członkostwo w UE zależy od wejścia w życie reform instytucjonalnych przewidzianych w Traktacie, Irlandczycy zamanifestowali swoje przywiązanie do idei integracji

europejskiej. Potwierdzili też pragnienie aktywnego uczestnictwa w wyznaczaniu kierunków dalszego rozwoju UE, wbrew przestrogom tych, którzy dążyli do odwrócenia się Irlandii od wspólnych problemów całego kontynentu europejskiego - czytamy w komunikacie.

- Rząd RP pragnie podziękować rządowi Irlandii za poparcie dla rozszerzenia UE. Na szczególne uznanie zasługują działania wskazujące, że ratyfikacja Traktatu z Nicei ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia sukcesu planom rozszerzenia UE oraz, że postanowienia Traktatu są w zgodzie z interesami Irlandii. Irlandczycy jako naród będący przykładem korzyści osiągniętych za sprawą członkostwa w UE podjęli decyzję umożliwiającą dalsze rozszerzenie Unii. Dla Polaków stojących w obliczu referendum w sprawie członkostwa Polski w UE fakt poparcia przez wszystkie kraje należące do Unii Traktatu z Nicei jest wyrazem wspólnej i solidarnej woli politycznej otwierającej drogę do rozszerzenia oraz do współpracy w imię dobra kontynentu - czytamy w komunikacie.

Po tym, jak UE powinna na najbliższych szczytach w Brukseli i Kopenhadze zaprosić 10 krajów do członkostwa, przynajmniej niektóre z nich czeka jeszcze w przyszłym roku wewnętrzne referendum akcesyjne. Obecne badania opinii publicznej wskazują, że w polskim referendum euroentuzjaści mogą liczyć na zwycięstwo.

MK, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Irlandczycy powiedzieli 'tak', nasz MSZ zadowolony