Irlandia: Kto zapłaci za służbę zdrowia dla 70-latków?

PAP
18-10-2008, 17:07

Kwestia finansowania służby zdrowia dla Irlandczyków po 70. roku życia grozi rozłamem w rządzącej partii Fianna Fail, konfliktem rządu z organizacją lekarzy i sporem rządzącej koalicji z opozycją - wynika z doniesień irlandzkich mediów.

Projekt budżetu przedstawiony we wtorek przez ministra finansów Briana Lenihana przewiduje zniesienie bezpłatnego dostępu do opieki lekarskiej (tzw. kart medycznych), przysługującego obecnie wszystkim, którzy ukończyli 70 lat. Darmowe świadczenia zostaną zachowane tylko wobec osób o niskich dochodach.

Irlandzkiemu budżetowi ma to zaoszczędzić 100 mln euro rocznie.

W piątek wieczorem na znak protestu przeciwko takiemu rozwiązaniu do dymisji podał się poseł Fianna Fail Joe Behan. Liczna grupa posłów tej partii chce, by premier Brian Cowen jeszcze raz przemyślał całą sprawę.

W następstwie rezygnacji Behana koalicyjny partner Fianna Fail - Zieloni - naprędce zwołał konferencję prasową, na której nie ukrywano obaw przed proponowanymi zmianami.

Opozycyjna partia Fine Gael ogłosiła w piątek, że w najbliższym tygodniu wymusi głosowanie w parlamencie nad opozycyjnym wnioskiem grupy posłów, domagających się zachowania bezpłatnej opieki medycznej dla seniorów.

Premier Brian Cowen ogłosił, że przystąpi do rozmów z Irlandzką Organizacją Lekarzy (IMO), by nakłonić ją do obniżki cen za swoje usługi, świadczone najstarszym pacjentom.

Cowen dał do zrozumienia, że zgodzi się na zachowanie kart medycznych przez większą grupę ludzi po 70. roku życia, jeśli lekarze obniżą ceny.

Według telewizji RTE zanosi się na impas: nie ma jasności, czy IMO w ogóle przystąpi do rozmów z rządem, a premier Cowen nie godzi się na odstąpienie od wygospodarowania oszczędności w systemie opieki zdrowotnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Irlandia: Kto zapłaci za służbę zdrowia dla 70-latków?