Irlandia: Wyborcy niezdecydowani w sprawie paktu fiskalnego

DI, PAP
opublikowano: 19-04-2012, 10:13

Prawie 40 procent irlandzkich wyborców nie zdecydowało jeszcze, czy poprzeć pakt fiskalny UE w referendum, które odbędzie się 31 maja. W tej sytuacji wynik głosowania jest praktycznie niemożliwy do przewidzenia.

Około 30 proc. wyborców deklaruje poparcie dla paktu, zaostrzającego dyscyplinę finansową, 23 proc. zapowiada, że będzie głosowało przeciw - informuje w czwartek dziennik "Irish Times", dodając, że będzie to zapewne jedyne referendum w sprawie paktu.

Aby pakt fiskalny, mający wesprzeć finanse strefy euro po kryzysie zadłużenia, mógł wejść w życie, musi go ratyfikować co najmniej 12 z 17 państw eurolandu.

Reuters zwraca uwagę, że Irlandia, która była zmuszona skorzystać z pakietu ratunkowego, mogłaby się znaleźć w niedogodnej pozycji wobec swych partnerów w strefie euro, gdyby nie przyłączyła się do nowych reguł fiskalnych.

Sondaż, przeprowadzony dla gazety "Irish Timesa" przez IPSOS/MRBI wykazał, że zwolenników poparcia paktu fiskalnego najwięcej jest w klasie średniej i wśród rolników, natomiast zdecydowanie przeciwna paktowi jest klasa robotnicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane