Islandczycy uwierzyli w Bioton

Kamil Zatoński
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Szczegóły transakcji nie są ustalone, ale punktem wyjścia jest kwota, którą Bioton zainwestował w BioPartners.

Farmaceutyczny gigant Actavis odkupi od Biotonu część udziałów w jednej ze spółek zależnych. Na początek.

Szczegóły transakcji nie są ustalone, ale punktem wyjścia jest kwota, którą Bioton zainwestował w BioPartners.

Firmy podpisały warunkową umowę sprzedaży 51 proc. udziałów w szwajcarskiej spółce zależnej Biotonu — Bio Partners. Islandczycy, którzy do tej pory zajmowali się wyłącznie produkcją i sprzedażą leków generycznych, chcą wejść w bardziej dochodowy segment leków biotechnologicznych i biorównoważnych.

Hormon wzrostu

Jak dowiedział się "PB", Activis sam zgłosił się do Biotonu, a skusił go przede wszystkim hormon wzrostu o powolnym uwalnianiu — specyfik, nad którym od kilku lat pracuje BioPartners. Złożenie wniosku o rejestrację tego leku w UE zaplanowane jest na październik tego roku. Bioton w czerwcu w prezentacji dla inwestorów zapowiadał, że w przypadku rejestracji specyfiku już w przyszłym roku produkt ten przyniósłby przychody rzędu 60 mln zł. Jak podkreśla zarząd firmy, to pierwszy tego typu lek na świecie, a stopień zaawansowania prac daje 2-3 lata przewagi nad konkurencją.

Strony umowy nie podały finansowych warunków transakcji. Zostanie ona ustalona po zakończeniu due diligence. Jak się jednak nieoficjalnie dowiedzieliśmy, punktem wyjścia będzie kwota, jaką Bioton zainwestował w BioPartners, plus premia, uzależniona m.in. od szacowanych przyszłych wyników podmiotu. W 2007 r. spółka, kontrolowana przez Ryszarda Krauzego, wyłożyła 190 mln zł, a w kolejnych latach w formie pożyczek finansowała rozwój prac nad czterema produktami. W 2009 r. było to 42 mln zł. Trzy z czterech projektów (poza Valtropinem) nie przyniosły jednak oczekiwanych rezultatów, dlatego w minionym roku zdecydowano się dokonać odpisów aktualizujących wartość aktywów na 189 mln zł.

Większy apetyt

Według naszych informacji, Islandczycy nie wykluczają kolejnych inwestycji w projekty, w które zaangażowane jest Bioton (m. in. w zakresie dystrybucji insuliny i analogów insuliny), a także w sam Bioton. Actavis to czwarty na świecie gracz na rynku leków generycznych (odtwórczych). Posiada portfel ponad 830 produktów i rozbudowaną sieć sprzedaży. Do 2007 r. był notowany na giełdzie w Islandii. Osiągał wówczas przychody rzędu 2 mld EUR. Został przejęty przez fundusz private equity Novator, w Polsce znany głównie z inwestycji w akcje Netii. Na początku roku Activis starał się o zakup niemieckiego rywala Ratiopharm. Ostatecznie przejęła go jednak izraelska Teva.

Wsparcie wielkich

Współpraca Biotonu z Actavisem to kolejna odsłona strategii polskiej spółki, opierającej się na poszukiwaniu partnerów wśród największych koncernów farmaceutycznych. Do tej pory udało się podpisać umowę z Bayer HeathCare na dystrybucję insuliny w Chinach. Podobne porozumienie ma dotyczyć rynku rosyjskiego, gdzie według nieoficjalnych informacji "PB" partnerem Biotonu będzie GlaxoSmithKline. Umowa jeszcze nie została jednak podpisana, choć negocjacje są bardzo zaawansowane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane