Islandia tnie stopy by osłabić koronę

opublikowano: 14-12-2016, 13:36

Islandzki bank centralny obniżył stopy procentowe po raz drugi w ciągu ostatnich czterech miesięcy, donosi Bloomberg. Decyzja podyktowana jest próbą przeciwdziałania umacniania się rodzimej waluty, która utrudnia realizację celu inflacyjnego i szkodzi eksporterom.

Benchmarkowa stopa dla siedmiodniowych depozytów została obniżona o 25 punktów bazowych do 5,00 proc. W reakcji na decyzję w Sedlabanki, korona islandzka osłabiła się w stosunku do euro o 0,3 proc. 

Po podwyższaniu stawek w całym 2015 r. Sedlabanki w bieżącym roku zmienił nastawienie po tym jak luźniejsza kontrola kapitałowa doprowadziła do zwiększenia napływu kapitału, wymuszając wzrost wartości korony i spychając inflację poniżej celu 2,5 proc. W efekcie rezerwy banku centralnego wzrosły do 799 mld koron (7,1 mld USD) na koniec października. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu