ISO 9001, czyli ryzyko pod kontrolą

Marta Bellon, Monika Szpoton
opublikowano: 16-09-2009, 00:00

ISO 9001 to najpopularniejsze świadectwa jakości. Ich rosnąca liczba jest wskaźnikiem rozwoju rynku certyfikacyjnego.

ISO 9001 to najpopularniejsze świadectwa jakości. Ich rosnąca liczba jest wskaźnikiem rozwoju rynku certyfikacyjnego.

Certyfikaty normy ISO 9001 dostają organizacje (przed- siębiorstwa, instytucje), które spełniają wymagania zarządzania jakością. Co to oznacza w praktyce? Norma ta wymaga od przedsiębiorstwa, żeby miało ustalony podział odpowiedzialności, politykę i procedury działania. Certyfikat ISO 9001 potwierdza, że pracownicy firmy wiedzą, co robić, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem.

— Każda dobra organizacja powinna mieć zdrowy układ autoreperacji. Wszyscy popełniamy błędy, a fir-ma powinna wiedzieć, jak reagować, żeby ich nie powtarzać — tłumaczy Tomasz Słupek z firmy certyfikującej DNV Polska.

Organizacja ubiegająca się o certyfikat może najpierw przeprowadzić audyt wstępny, podczas którego firma certyfikująca wyszukuje słabości, błędy i niezgodności w systemie zarządzania. Potem następuje właściwy audyt, który ocenia, czy przedsiębiorstwo jest gotowe do certyfikacji. Pod lupę bierze się wówczas stan zarządzania i obszar działania objęty certyfikatem. Świadectwo jakości mogą otrzymać tylko te przedsiębiorstwa, które spełnią wszystkie wymagania normy.

Na polskim rynku działa wiele firm certyfikujących. Największe z nich wydały dotychczas po kilka tysięcy certyfikatów ISO 9001, mniejsze — po kilkaset.

— Wybór firmy, która przeprowadzi audyt, zależy od wielu czynników. Ważna jest marka i rozpoznawalność na rynku, cena, a także to, jaką jednostkę polecają konsultanci, którzy przygotowują przedsiębiorstwo do procesu certyfikacyjnego — mówi Tomasz Słupek.

Certyfikatu nie dostaje się na zawsze. Co trzy lata należy go "odświeżyć". Z danych firmy DNV wynika, że z ponownej certyfikacji rezygnuje tylko około 10 proc. organizacji.

— System certyfikacji bywa krytykowany. Ale fakt, że aż 90 proc. organizacji decyduje się na recertyfikację, to sygnał dla branży, że klienci doceniają świadectwa jakości — uważa Tomasz Słupek.

Certyfikacyjna czołówka

Liczba aktywnych certyfikatów ISO 9001 udzielonych do połowy 2009 r. przez największe jednostki certyfikacyjne działające w Polsce.

1 TUV NORD około 1850

2 Dekra około 1400

3 TÜV Rheinland Polska 1110

4 IRQA 932

5 BVCF 1610

6 DNV 800

7 BSI MS Polska 755

8 SGS 485

9 DQS Polska 370

1 0 KEMA 281

11 DAS Polska 126

12 NIZ Zert 58

Źródło: firmy

Marta Bellon, Monika Szpoton

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon, Monika Szpoton

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu