Istnieją dwie kategorie właścicieli aptek

Monika Niewinowska
opublikowano: 27-04-2001, 00:00

Istnieją dwie kategorie właścicieli aptek

Łamanie przepisów wśród magistrów farmacji będących właścicielami aptek jest rzadkim zjawiskiem. Przyczyny są dwie: po pierwsze aby uzyskać koncesję na prowadzenie apteki należy wykazać się znajomością przepisów, po drugie łamiąc obowiązujące reguły ryzykują oni utratę prawa do wykonywania zawodu. W lepszej sytuacji są właściciele aptek nie mający wykształcenia farmaceutycznego.

Główna Inspekcja Farmaceutyczna nie ma większych problemów z podlegającymi jej aptekami .

— Generalnie apteki prowadzone są zgodnie z przepisami. Bywają trudne sytuacje, ale dotyczą raczej spraw finansowych leżących w obszarze zainteresowań i kontroli kas chorych. GIF zajmuje się kontrolą jakości. Tutaj zdarzają się czasem drobne uchybienia. Poważne naruszenia przepisów występują jednak sporadycznie — twierdzi Zbigniew Niewójt, dyrektor nadzoru inspekcji farmaceutycznej GIF.

Nie wolno nie wiedzieć

Polskie przepisy dotyczące branży farmaceutycznej nie odbiegają zbytnio od obowiązujących w Unii Europejskiej. Równie dobrze wygląda sytuacja jeśli chodzi o przestrzeganie ich w praktyce.

Tak dobra ocena stanu polskiego aptekarstwa przez GIF jest skutkiem wysokiego poziomu przygotowania merytorycznego właścicieli i kierowników aptek.

— Prowadzić aptekę może jedynie osoba będąca magistrem farmacji, posiadająca specjalizację i przynajmniej 5 lat doświadczenia. Jeżeli właściciel apteki nie spełnia tych wymagań, ma wówczas obowiązek zatrudnić na stanowisku kierownika apteki osobę o odpowiednich kwalifikacjach — informuje Zbigniew Niewójt.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w handlu artykułami farmaceutycznymi, dopuszczonymi do ogólnego obrotu. Sprzedaż tych produktów odbywa się w tzw. punktach obrotu pozaaptecznego oraz w ogólnych punktach sprzedaży, np. supermarketach, stacjach benzynowych.

— O ile w punktach obrotu pozaaptecznego, takich jak np. sklepy zielarskie, przepisy są na ogół przestrzegane, o tyle w ogólnych jednostkach handlowych ich łamanie zdarza się stosunkowo często. Najwięcej problemów dotyczy złych warunków przechowywania i braku wymaganych informacji. Wykroczenia są tu zwykle wykrywane przez inspektorów handlowych, my występujemy raczej w roli konsultantów — mówi Zbigniew Niewójt.

— Moim zdaniem, również sklepy z parafarmaceutykami powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych farmaceutów. Powszechna jest opinia o nieszkodliwości ziół, a przecież to z nich przygotowywane były pierwsze trucizny. Każdy lek może być niebezpieczny, a w takich sklepach najczęściej nie ma możliwości zasięgnięcia fachowej porady — ostrzega Krystyna Marciniak, właścicielka apteki, farmaceutka z ponad 40-letnim stażem.

Profilaktyka zamiast kar

Inspekcja farmaceutyczna przekonuje, że kary wymierzane są rzadko.

— Nie ma kar dotyczących stricte działalności gospodarczej. Są natomiast środki profilaktyczne, np. zamknięcie apteki do momentu usunięcia wszystkich uchybień — przekonuje Zbigniew Niewójt.

Działanie profilaktyczne może być podjęte przez inspektorów już na podstawie uzasadnionego domniemania. W skrajnych przypadkach odebrana może być koncesja na prowadzenie apteki.

— Zezwolenie może zostać odebrane osobie, która wielokrotnie dopuściła do poważnych uchybień w działalności apteki lub swoim czynem naraziła pacjenta na utratę zdrowia lub życia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko — podkreśla Zbigniew Niewójt.

Farmaceuci są zagrożeni

Odebranie koncesji właścicielowi apteki będącemu farmaceutą wiąże się z utratą prawa do wykonywania zawodu. Właściciel nie będący farmaceutą nie ryzykuje niczym. Odpowiedzialność za jego aptekę ponosi kierownik, farmaceuta.

— Właściciel niefarmaceuta nie ryzykuje niczym. Zależy mu przede wszystkim na maksymalizowaniu zysków. Farmaceuci ponoszą większe ryzyko. Moim zdaniem, właścicielami aptek powinni być tylko farmaceuci. Taki wymóg obowiązuje w UE — twierdzi Anna Sawicka, mgr farmacji, właścicielka apteki.

Monika Niewinowska

m.niewinowska@pb.pl tel. (22) 611-62-71

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Istnieją dwie kategorie właścicieli aptek