IT bronią się przed korektą

Tadeusz Stasiuk
05-11-2001, 00:00

Miniony tydzień był w miarę udany dla spółek informatycznych. Niejako siłą rozpędu dosyć skutecznie opierały się one spadkom, jakie przetoczyły się przez warszawską giełdę. W trakcie piątkowych notowań wartość subindeksu WIG-Info zniżkowała jedynie o 0,08 proc.

O trwałej zmianie trendu na tych papierach można jednak jedynie pomarzyć. Spowolnienie, jakie dosięga wszystkie światowe gospodarki ogranicza bowiem popyt na usługi informatyczne, które w okresie dekoniunktury nie są traktowane jako priorytetowe.

Widać to także poprzez pryzmat wyników generowanych przez polskie firmy IT. Jedynie Computerland może pochwalić się po trzech kwartałach zarówno wzrostem przychodów ze sprzedaży, jak i zysku netto. To przede wszystkim efekt restrukturyzacji, dzięki której znacząco obniżono koszty, a także bardzo wartościowych kontraktów. Zdaniem większości analityków, spółka powinna być jednym z liderów branży także i w przyszłym roku. Dotychczasowy przodownik, Prokom, po chwilowej zadyszce, także powinien wyjść na prostą. Zauważają to także rekomendujący, wystawiając coraz częściej zalecenie kupna walorów tego integratora. Całkiem dobrze na tle branży prezentuje się także krakowski Comarch.

Z kolei Softbank ma przed sobą daleką drogę. Spółka dopiero niedawno rozpoczęła restrukturyzację, jak jednak wskazują wyniki, na gruntowną ich poprawę trzeba jeszcze trochę poczekać.

Niewiadomą pozostaje natomiast Optimus. Spółka znajduje się na etapie podziału, trudno więc jednoznacznie oceniać jej ostatnie dokonania. Dopiero wydzielenie pionu internetowego pozwoli zanalizować rentowność części technologicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IT bronią się przed korektą