IT i telekomy pociągnęły w dół indeksy w Europie

opublikowano: 10-08-2001, 19:18

LONDYN (Reuters) - Giełdy Europy zakończyły piątkowe sesje spadkami z powodu spadku akcji spółek technologicznych i telekomunikacyjnych.

Nastroje popsuła również informacja, że Goldman Sachs obniżył prognozy zysku dla producenta oprogramownia Oracle. Decyzja wpływowego banku inwestycyjnego obudziła wśród inwestorów obawy o przyszłe wyniki amerykańskich spółek.

Do godziny 19.15 czasu warszawskiego, gdy większość rynków Europy zakończyła sesje indeks Eurotop 300 spadł o 0,72 procent, a EuroStoxx 50 stracił 1,45 procent.

Inwestorów zaniepokoiły również informacje o niespodziewanym spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu w USA w lipcu o 0,9 procent.

"Ilość sprzedawanych dóbr nie rośnie co prowadzi do spadku cen i nie jest to dobra wiadomość dla przyszłych wyników finansowych spółek" - powiedział jeden z analityków.

Indeks sektora telekomunikacyjnego ponownie spadł do najniższego poziomu roku. Co gorsza analitycy nie spodziewają się by nadchodzący tydzień przyniósł poprawę nastrojów.

"Inwestorzy nie lubią, gdy dane odbiegają od prognoz, a wszystko co przypomina deflację kojarzy się z recesją. Na dodatek obecny poziom na którym znajduje się Nasdaq nie stanowi zachęty do zakupów" - powiedział jeden z maklerów w Paryżu.

Chociaż drastyczny spadek cen przemawia za kolejną zdecydowaną redukcją stóp procentowych w USA inwestorzy niepokoją się, że dotychczasowe obniżki nie przyniosły dotychczas wyraźnych efektów.

Innym tematem, który dominował na rynku był spadek dolara wobec euro. W piątek amerykańska waluta znalazł się na najniższym od trzech miesięcy poziomie wobec euro.

"To negatywny czynnik dla wyników finansowych europejskich spółek w przyszłym roku, ponieważ około 25 procent ich sprzedaży jest rozliczana w dolarach" - powiedział Jason James z HSBC Securities.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / IT i telekomy pociągnęły w dół indeksy w Europie