IT znów przewodzi giełdzie

Tomasz Furman
opublikowano: 30-10-2001, 00:00

Akcje spółek IT, zaliczane do subindeksu WIG Informatyka, należą w ostatnim czasie do liderów rynku pod względem możliwej do uzyskania stopy zwrotu z inwestycji. Tymczasem jeszcze pod koniec września wskaźnik reprezentujący te walory odnotowywał spadki bijąc kolejne minima wynoszące nawet mniej niż 7,5 tys. punktów. Wzrosty, jakie miały miejsce w październiku, zaowocowały jednak wyraźnym pokonaniem bariery 10 tys. punktów. Popyt na akcje z sektora informatycznego był kontynuowany również wczoraj. Na otwarciu WIG Info zyskał najwięcej spośród giełdowych subindeksów.

Jednym z podstawowych czynników, które wywołały pozytywne zmiany w nastawieniu inwestorów do spółek IT, były zwyżki panujące na amerykańskim rynku Nasdaq. Główny indeks reprezentujący ten parkiet w ostatnich tygodniach zanotował wyraźny wzrost, do czego przyczyniła się poprawa nastrojów wśród amerykańskich inwestorów. Były one efektem ustania obaw dotyczących rozprzestrzenienia się wojny z terroryzmem czy działań dokonanych przez decydentów w zakresie ożywienia gospodarczego.

Niezależnie od zdarzeń mających miejsce w USA, bodźce do wzrostów pojawiły się również w Polsce. Poza czynnikami o charakterze makroekonomicznym pozytywny sygnał dały niektóre krajowe blue chipy. Z wydarzeń o charakterze fundamentalnym niewątpliwie pozytywnie na kursy wpłynęły informacje dotyczące wyników finansowych wypracowanych przez Computerland i Comarch. Nieco gorzej było z pozostałymi spółkami. Atmosferę na walorach Prokomu i Softbanku podgrzewały za to spekulacje dotyczące fuzji obu podmiotów. Jeżeli do tego dodać oceny analityków, którzy szacują, że w następnych kwartałach wyniki przedsiębiorstw informatycznych będą już tylko lepsze, to trudno dziwić się dyskontowaniu tej informacji przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / IT znów przewodzi giełdzie