ITI wyemituje obligacje by odkupić udziały w TVN od SBS

Paweł Kubisiak
opublikowano: 03-11-2003, 20:39

Grupa ITI wyemituje w listopadzie długoterminowe obligacje, a środki uzyskane z emisji przeznaczy na odkupienie od SBS udziałów w TVN - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Wartość należących do SBS Broadcasting 30,4 proc. udziałów w TVN wynosi 131,5 mln euro. W połowie września ITI Holdings podpisał z SBS Broadcasting umowę nabycia opiewającą na tę kwotę. Emisję euroobligacji ma przeprowadzić nie grupa, a bezpośrednio TVN, najbardziej dochodowy podmiot holdingu.

ITI jest właścicielem pozostałych 69,6 proc. udziałów w TVN, jednak 10 proc. ma przekazać BRE Bankowi w ramach umowy o refinansowaniu długu wobec banku, wynoszącego 325 mln zł.-

Grupa ITI udzieliła mandatu dla JP Morgan do uplasowania na rynku długoterminowych uprzywilejowanych obligacji, które wyemitowane zostaną przez TVN - podał koncern medialny. - Działania poprzedzające fazę przedstawienia oferty zostały już rozpoczęte, a uplasowanie oferty uprzywilejowanych obligacji spodziewane jest w ciągu listopada - głosi komunikat.

Decyzja o emisji obligacji zwiększa i tak powazne zadłużenie grupy i najprawdopodobniej odsuwa giełdowe plany holdingu. Analitycy oczekiwali, ze dobra koniunktura na GPW zachęci spółkę do ponownej próby pozyskania kapitału z rynku giełdowego. Pierwsza próba pozyskania kapitału i debiutu giełdowego zakończyła się w lipcu 2002 roku niepowodzeniem.

Grupa ITI zwlekała od września z decyzją o sfinansowaniu zakupu 30,4 proc. udziałów w TVN. Już wówczas spółka zastrzegała, że przeprowadzenie oferty publicznej akcji byłoby najbardziej czasochłonne - m.in. ze względu na procedury KPWiG związane z akceptacją uzupełnionego prospektu emisyjnego.

Alternatywą dla debiutu giełdowego jest dla ITI pozyskanie inwestora strategicznego. Tymczasem dotychczasowy główny partner spółki - BRE Bank chce zmniejszyć zaangażowanie w ITI z 16 do mniej niż 10 proc. Jednak rozmowy z inwestorem lub powrót do planów giełdowych nastąpią najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. ITI należy do sektora medialnego, który największe przychody notuje zazwyczaj w IV kwartale.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ITI wyemituje obligacje by odkupić udziały w TVN od SBS