IV RP przystąpiła do pognębiania III RP

Jacek Zalewski
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Sejmowa komisja śledcza „do zbadania rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r.” po wakacyjnej przerwie rozsiadła się w odnowionej Sali Kolumnowej i ma zamiar zajmować ją — w tygodniach, gdy nie obraduje Sejm — aż do lata 2007 r.

W każdym tekście o komisji wypada powtarzać pytanie „Czy organ skażony już na starcie nieuczciwością może działać uczciwie?” — wzorem Katona Starszego, który stale oświadczał „A poza tym uważam, że Kartagina powinna być zburzona”. Komisja miała liczyć 9 członków i wówczas proporcje nie wywoływałyby żadnych konfliktów: 3 miejsca dla PiS, 2 dla PO i po 1 dla pozostałych klubów. Została jednak powołana w składzie 10-osobowym i wszystkie metody przeliczeniowe (d’Hondta, Sainte-LaguĎ’a i Hare’a-Niemeyera) przyznały PiS i PO po 3 miejsca. Jednak budowniczowie IV RP obalili wynik matematyczny i przeforsowali przewagę PiS nad PO w stosunku 4:2. Te proporcje są niezwykle ważne, albowiem w działalności komisji zanosi się na pozamerytoryczne starcie koalicji z opozycją i jej wnioski będą zależne wyłącznie od liczby głosów poszczególnych partii. Potwierdziło się to wczoraj podczas decydowania, jakimi konkretnie tematami komisja się zajmie — najważniejsze są prywatyzacje banków, które można powiązać z politykami SLD i PO, natomiast parabankowa działalność SKOK znalazła się poza zainteresowaniami śledczych.

Skandalem zwiastującym poziom prac komisji jest ostre uderzenie jej przewodniczącego Artura Zawiszy w prezesa Leszka Balcerowicza, które wywołało równie ostrą reakcję prezesa NBP. Obok zamieszczamy wymianę poglądów obu panów —oświadczenie prezesa oraz fragment komentarza posła. Zawisza nie pozostawia wątpliwości, jaki jest strategiczny cel komisji — wielkie propagandowe zwycięstwo mitycznej IV RP nad III RP, której symbolem jest właśnie Balcerowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy